سرطان تخمدان

افزایش شانس زنده ماندن بیماران مبتلا به سرطان تخمدان به کمک نوعی لنفوسیت

✅گروهی بین‌المللی از پژوهشگران سرطان به رهبری کلینیک مایو در ایالات‌متحده و دانشگاه نیوساوت ولز سیدنی، دریافته‌اند که میزان نوعی از گلبول سفید در خون موسوم به لنفوسیت‌های نفوذکننده در تومور (TILs) که در تومورهای بیماران مبتلا به سرطان پیشرفته تخمدان یافت می‌شوند، ممکن است به پیش‌بینی شانس زنده ماندن آن‌ها کمک کند.


?هرسال حدود ۱۵۰۰ زن در استرالیا مبتلا به سرطان تخمدان تشخیص داده می‌شوند. نرخ زنده ماندن پنج‌ساله برای این زنان ۴۳ درصد در مقایسه با ۹۰ درصد در زنان مبتلا به سرطان پستان است.

?پژوهشگران دریافته‌اند که بیماران مبتلا به سرطان تخمدان پیشرفته، بیشترین میزان نفوذ TILها را نشان داده‌اند که درمجموع مرتبط با شانس زنده ماندن طولانی‌تر است.

?دکتر متیو بلاک سرطان شناس در کلینیک مایو که سرپرستی تیم تحقیقاتی را همراه با دکتر الن گود عضو برنامه «ارزیابی ریسک و همه‌گیرشناسی ژنتیکی» مرکز تحقیقات سرطان مایو به عهده داشته، می‌گوید: «ما می‌دانیم که نوعی از TIL موسوم به Cytotoxic CD8 در تومورهای بیماران مبتلا به سرطان تخمدان پیشرفته وجود دارد. بااین‌حال اطلاعات اندکی در مورد نقش آن‌ها در مبارزه با سرطان پیشرفته تخمدان در مقایسه با دیگر عوامل بالینی در دست بوده است.»

?پژوهشگران به‌منظور یافتن پاسخ این پرسش، بیش از ۵۵۰۰ بیمار از ۹ کشور مختلف شامل ۳۱۹۶ مورد مبتلا به سرطان پیشرفته تخمدان را موردمطالعه قرار دادند.

?پروفسور سوزان راموس از دانشگاه نیوساوت ولز سیدنی در این رابطه می‌گوید: «این بزرگ‌ترین مطالعه ازاین‌دست به حساب می‌آید که تاکنون به انجام رسیده و اجرای آن بدون همکاری دانشمندان و پزشکانی از آمریکای جنوبی، اروپا و استرالیا با یکدیگر، امکان‌پذیر نبوده است».

?دکتر بلاک در ادامه افزوده: «این بررسی نشان می‌دهد که هر چه میزان TILهای CD8 در یک تومور بیشتر باشد، شانس زنده ماندن بیماران مبتلا به سرطان تخمدان پیشرفته بیشتر است. درک بهتر عوامل افزایش‌دهنده این TILها، کلید توسعه روش‌های درمانی جهت دستیابی به نتایج بهتر در درمان بیماران مبتلا به سرطان تخمدان پیشرفته خواهد بود.»

?نتایج این مطالعه که توسط کنسرسیوم آنالیز بافت تومور تخمدان (OTTA) صورت گرفته، در نشریه JAMA Oncology با ضریب تأثیر ۱۶.۵۵۹ منتشر شده است.

?ترجمه و بازنویسی: محمدرضا دلفیه

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

افزایش شانس زنده ماندن بیماران مبتلا به سرطان تخمدان به کمک نوعی لنفوسیت – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن