بیوتکنولوژی پزشکی

فعال‌سازی رنگدانه‌سازی برای جلوگیری از سرطان پوست

✅رنگ پوست در انسان و سایر جانوران، به وجود ملانین‌ها در پوست بازمی‌گردد. ملانین، رنگدانه‌ای طبیعی است و پوست‌های تیره‌تر، دارای ملانین بیشتری هستند. محققان با انجام تحقیقات جدید، موفق به کشف شیوه‌ای برای کاهش احتمال ابتلا به سرطان پوست از طریق فعال‌سازی رنگدانه‌سازی در این اندام شده‌اند.


بر طبق یک مطالعه بین‌المللی، تحریک تولید رنگدانه‌های پوستی می‌تواند موش‌ها را در مقابل توسعه ملانوما یا سرطان پوست محافظت کند. دانشمندان، فرایند رنگدانه‌سازی را با یک پروتئین خاص که دارای نقش مهمی در پوست موش‌ها و همچنین انسان‌ها است، تغیر دادند. این پروتئین قادر است با ترمیم DNA، پس‌ از آن که توسط اشعه ماوراءبنفش آسیب‌ دیده باشد، باعث ازسرگیری تولید ملانین شود. در حالی‌ که این تحقیق هنوز در مراحل ابتدایی است، محققین می‌گویند که پیدا کردن راه‌هایی برای هدف‌گیری این پروتئین در انسان می‌تواند در پیشگیری از ملانوما در آینده کمک کند.

پروتئین فوق، ملانوکورتین-۱ (MC1R) نام دارد و نقش مهمی در رنگ‌آمیزی پوست در انسان و موش‌ها دارد. با این‌ حال، افرادی که نوع MC1R RHC را حمل می‌کنند، ازجمله کسانی که دارای رنگ موهای قرمز، پوستی متعادل و توانایی ضعیف برنزه شدن هستند، خطر بالایی در رشد ملانوما به دلیل کاهش توانایی برای ایجاد رنگدانه دارند.

روتائو کوی و همکارانش از دانشگاه بوستون با غربالگری چند مولکول کوچک نشان داده‌اند که اسید پالمتیک می‌تواند فعالیت‌های MC1R RHC را تعدیل کند.

در یک سری از آزمایش‌های انجام‌شده در سلول‌های کشت‌ شده، محققین فوق دریافتند که افزودن اسید پالمیتیک به پروتئین MC1R برای فعال شدن سیگنالینگ MC1R ضروری است که این موضوع درنهایت باعث افزایش رنگدانه می‌شود.

پژوهشگران همچنین گزارش کرده‌اند که فعال‌سازی فرایند افزودن اسید پالمیتیک، نقص نسخه‌های آسیب‌دیده MC1R RHC را رفع می‌کند، رنگدانه را افزایش می‌دهد و باعث پیشگیری از توسعه ملانوما در موش‌هایی که MC1R RHC دارند، می‌شود. یافته‌های این پژوهش در نشریه معتبر نیچر منتشر گردیده است.

ترجمه و بازنویسی: محمدرضا دلفیه

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

فعال‌سازی رنگدانه‌سازی برای جلوگیری از سرطان پوست – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن