بازنشربیوتکنولوژی پزشکیمطالعات پایه

سرعت بخشیدن به فرایند IVF

استفاده از یک سیستم میکروفلوئیدیک که می‌تواند قدرت و سرعت اسپرم زنده را برای لقاح افزایش دهد، شانس زوجینی را که برای بچه دار شدن به لقاح آزمایشگاهی امیدوارند، افزایش می‌دهد.


روش‌های متداولی که برای جداسازی اسپرم‌های قوی و متحرک استفاده می‌شوند، خسته کننده و زمان‌بر هستند و معمولا چندین ساعت طول می‌کشند. سعی در یافتن اسپرم بسیار متحرک خیلی مشکل است اما این امر شانس لقاح را افزایش می‌دهد.

اما علیرضا عباس پور و همکارانش در دانشگاه کورنل سعی داشته اند از توانایی اسپرم در شنا کردن برخلاف جریان (فرایندی مانند رئوتاکسی (rheotaxis)) برای جداسازی اسپرم‌های قوی در یک سیستم میکروفلوئیدیک استفاده کنند. با استفاده از این سیستم میکروفلوئیدیک، محققین و پزشکان می‌توانند در ظرف کمتر از پنج دقیقه اسپرم‌های مناسب را جداسازی کنند. به عقیده عباس پور استفاده از این سیستم میکروفلوئیدیک تنها مختص به مباحث انسانی نیست و می‌توان از آن برای جداسازی اسپرم‌های با کیفیت دامی مانند گاو و گوسفند نیز استفاده کرد. این توانایی می‌تواند در صنعت گوشت، شیر و لبنیات کارایی زیادی داشته باشد.

منبع خبر

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

عاطفه بابائی

دانشجوی ارشد زیست شناسی گیاهی هستم؛ بخاطر علاقه زیادی که به گیاهان و حوزه های مرتبط باهاشون داشتم تحصیلاتم تو این رشته رو ادامه دادم و از حدود 3-4 سال پیش همکاری خودم رو با مجموعه زیست فن شروع کردم. در حال حاضر دبیرخبر حوزه کشاورزی هستم و روز به روز از کارم و خوندن مطالب مرتبط با گیاهان بیشتر لذت می برم.

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنـجاه پنـج + = شصـت پنـج

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن