زیست شناسی مصنوعیسرمایه گذاری شرکت ها

سرمایه‌گذاری‌ در زیست‌شناسی مصنوعی

زیست‌شناسی مصنوعی یا سینتتیک، به حیطه‌ای گفته می‌شود که در آن سیستم‌های جدید بیولوژیکی طراحی و ساخته می‌شوند؛ این حوزه سرمایه‌های کلانی را از سوی سرمایه‌گذاران جذب می‌کند و توجه بسیاری از رسانه‌ها را نیز به خود جلب کرده است. اخیراً میزان سرمایه‌گذاری‌های صورت‌گرفته در این حوزه افزایش یافته است. علی‌رغم اینکه شرکت‌های فعال در عرصه‌ی زیست‌شناسی مصنوعی این فرصت را خواهند داشت که از مزایای کلان زیست‌محیطی و اجتماعی برخوردار شوند، اما درمورد روند توزیع این سرمایه‌گذاری‌ها در شرکت‌های زیست‌شناسی مصنوعی از نظر منطقه‌ای و جغرافیایی نگرانی‌هایی وجود دارد.


سرمایه‌گذاری‌ها عمدتاً در بخش‌های محدودی هستند که از تمرکز آن‌ها در بخش فناوری اطلاعات خصوصاً در سیلیکون ولی (Silicon Valley) حکایت دارند. اگرچه شرکت‌های فناوری اطلاعات، سرمایه‌های قابل توجهی را جلب کرده‌اند و به رشد بخش‌های مختلفی کمک کرده‌اند اما این دستاوردها به شکلی برابر در سراسر کشور توزیع نشده‌اند؛ این امر به تقسیم‌بندی‌های شهری و روستایی کمک خواهد کرد.

نکته‌ی مهمی که وجود دارد این است که اگر قرار است زیست‌شناسی مصنوعی انقلاب صنعتی دیگری باشد باید اشتباهات انقلاب صنعتی را تکرار نکند. همچنین ضروری است که این حیطه بتواند برای هر فردی در این کشور، ارزش‌هایی را کسب نماید. سرمایه‌گذارانی که تنها در سانفرانسیسکو یا بوستون متمرکز شده‌اند، از تک‌تک استعدادهایی که در سراسر این کشور هستند، غافل خواهند شد.

بسیاری از شرکت‌های ابتدایی که در زمینه‌ی زیست‌شناسی مصنوعی در جنوب کالیفرنیا و اغلب در سان‌دیگو فعال هستند اغلب به علت تخصص در زمینه‌ی زیست‌فناوری‌های دریا در این منطقه مستقر شده‌اند. برخی از بهترین شرکت‌ها مانند Genomics Synthetic و Genomatica، همچنان در این محل فعال هستند. با این حال، در طول موج دومی که در عرصه‌ی زیست‌شناسی مصنوعی به راه افتاد، سهم سرمایه‌گذاری‌ها در این منطقه کاهش یافت و در حال حاضر شمال کالیفرنیا منطقه‌ای است که سرمایه‌های کلانی را به خود جلب کرده است.

بیش از 60٪ از سرمایه‌گذاری‌های اخیر در دو منطقه‌ی کوچک در شمال کالیفرنیا و شمال شرقی ایالات متحده متمرکز شده‌اند. از جمله علل تمرکز شرکت‌ها و موسسات در این مناطق افزایش کمک‌های مالی است که به شرکت‌های مستقر در این بخش‌ها ارائه می‌شود که در مقایسه با شرکت‌هایی که در خارج از این منطقه قرار می‌گیرند، بیش‌تر است. در نتیجه به شرکت‌های محلی این فرصت داده خواهد شد که از طریق همکاری با صنایع محلی، خود را گسترش دهند.

سوگیری‌های منطقه‌ای و جغرافیایی در سرمایه‌گذاری‌های عرصه‌ی زیست‌شناسی مصنوعی نگران‌کننده است. اگر موسسات صرفاً در چند منطقه متمرکز شده باشند، امکان دسترسی به صنایع متنوع در دیگر مناطق کشور را نخواهند داشت.

امید می‌رود که محلی بودن سرمایه‌گذاری‌ها در عرصه‌ی زیست‌شناسی مصنوعی نه تنها منجر به شکل‌گیری موسساتی با آینده‌ای امیدوارکننده بشوند که برای ساکنان مناطق مختلف در سراسر کشور به صورت بالقوه ارشمند بوده و به رشد مناطق مختلف کشور کمک کنند.

لینک خبر

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 47 = پنـجاه یـک

دکمه بازگشت به بالا
بستن