ایمنی درمانیسرمایه گذاری شرکت ها

سرمایه‌گذاری برای داروها و واکسن های mRNA

شرکت Translate Bio با شرکت Sanofi با یک قرارداد 45 میلیون دلاری بر روی واکسن‌های mRNA سرمایه‌گذاری کرده است. این شرکت قصد دارد ترکیبات دارویی mRNA را گسترش دهد و از تولید پروتئین‌های بیماری‌زا جلوگیری کند. اگر داروهای mRNA مؤثر باشند ظرفیتی بزرگ و راهی جدید برای درمان بیماری‌ها خواهند بود. اما این دارو به طور گسترده برروی انسان پاسخ مطلوب نداده‌است.


هر چند هنوز ثابت نشده‌است که مولکول mRNA بتواند به عنوان دارو برای درمان بیماری‌های عفونی استفاده شود ولی امکان این که منبع جدیدی برای تولید واکسن‌های سرطان باشد، توانسته نظر شرکت های داروسازی را به خود جلب کند. طی آخرین اخبار منتشر شده، شرکت Sanofi فرانسه قصد دارد دومین واکسن mRNA خود را با همکاری شرکت Translate Bio تولید کند.

شرکت بزرگ فرانسوی Sanofi با شرکت دارویی Translate Bio که سابقاً تحت عنوان شرکت درمانی RaNA شناخته شده بود مبلغی معادل 45 میلیون دلار برای تولید تجربی واکسن های پنج بیماری عفونی سرمایه‌گذاری خواهدکرد.

شرکت داروساز دیگری که توانسته است روی این موضوع کار کند شرکت Moderna می باشد که در توسعه داروهای mRNA توانسته موفقیت‌هایی را بدست آورد و سودی معادل 7 میلیارد دلار کسب‌کند. هر چند این شرکت از لحاظ بالینی و تجربی افت و خیزهایی را تجربه کرده‌است اما تصمیم بر آن دارد تا بخش عمده‌ای از تلاش‌های خود را برروی ساختن واکسن‌های تجربی برای سرطان و بیماری‌های عفونی از جمله ویروس سیتومگالوس، ویروس شیکونگونیا و ویروس زیکا متمرکز کند.

با توجه به اطلاعات به‌دست‌آمده، شرکت Moderna و رقبای آن تلاش می‌کنند تا از واکسن‌های mRNA در جهت درمان سرطان استفاده‌کنند و این تلاش موجب سرمایه گذاری‌های مهمی بین شرکت‌های داروسازی شده‌است. این واکسن‌ها می‌توانند به درمان‌های ایمونوتراپی کمک کنند، درمان‌هایی که مربوط به مهارکننده‌های نقاط وارسی در تقسیم سلولی می‌باشند.

قراردادهایی که مرتبط با تکنولوژی واکسن mRNA برای واکسن سازی علیه بیماری‌های عفونی هستند، نسل جدیدی از واکسن‌ها را توسعه داده اند. از اهداف شرکت Translate Bio در ابتدا تولید دارویی برای درمان سیستیک‌فیبروزیس تحت عنوان MRT5005 است که نیمی از آن وارد مرحله تست بالینی شده است و داروی دوم MRT520 می باشد که برای درمان یک بیماری نادر کبدی تولید می‌شود و ابتدای سال آینده وارد مرحله بالینی خواهد شد.

لینک خبر

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشـتاد نـه + = نـود نـه

دکمه بازگشت به بالا
بستن