بیوتکنولوژی پزشکیسرطان

اهمیت توجه جدی دولت‌ها به سرمایه‌گذاری در نشانگرهای زیستی انواع سرطان

براساس یک گزارش مهم که امروز منتشر گردیده، لازم است که شش نوع سرطان که سالانه فقط در استرالیا، جان بیش از ۲۳ هزار نفر را می‌گیرند، در اولویت تحقیقاتی قرار داده شوند تا شناسایی شاخصه‌های ملکولی آن‌ها، ممکن شده و از این طریق، شانس زنده ماندن بیماران افزایش یابد.


?در گزارش «نشانگرهای زیستی سرطان در استرالیا» که توسط انستیتو تحقیقات سلامت Sansom در دانشگاه استرالیا جنوبی (UniSA) منتشر شده، مشخص شده است که اغلب سرطان‌های مرسوم در جامعه مثل سرطان‌های پروستات، سینه، روده بزرگ و کشنده‌ترین سرطان استرالیا یعنی سرطان ریه و موارد نادرتر اما کشنده سرطان پانکراس و تخمدان، باید نقطه تمرکز اصلی تحقیقات نشانگرهای زیستی باشند تا بتوان هر چه سریع‌تر به آزمایش‌های تشخیصی، پیشگیرانه و پیش‌گویانه جدیدی برای کمک به بیماران سرطانی، دسترسی پیدا کرد.

?این یافته‌ها بر پایه اطلاعات جمع‌آوری‌شده از ۱۱۶ متخصص سرطان و محقق استرالیایی، به‌دست‌آمده است.

?سرپرست انستیتو Sansom دانشگاه استرالیا جنوبی، پروفسور ایان اولور در این خصوص می‌گوید: «تحقیقات تسریع شده نشانگرهای زیستی در طول پنج سال آینده این قابلیت را دارد که روند درمان سرطان را بیش از هر کشف دیگری در ۵۰ سال گذشته، متحول کند».

? او می‌افزاید: «این اغراق نیست که بگوییم نشانگرهای زیستی راه‌حلی جادویی هستند که می‌توانند روند تشخیص را تسریع کرده و بهترین شیوه درمان برای بیمار را به‌طور دقیق شناسایی کنند و در ضمن این‌که سمیت درمان را به حداقل می‌رسانند، احتمال پاسخگویی بیمار به درمان را به حداکثر برسانند».

?بااین‌حال این استاد و محقق، اعتقاد دارد که استرالیا باید مقررات و فرآیندهای اداری مربوطه را ساده‌تر و مؤثرتر کند تا اطمینان یابد که قوانین دست و پاگیر بوروکراسی اداری بر سر راه تطبیق داروها با نشانگرهای زیستی و رسیدن به عصر تازه‌ای از درمان‌های دقیق پزشکی، قرار نگیرد.

?داروهای سرطان منطبق با نشانگرهای زیستی، نیازمند این هستند که با یک شماره در سیستم درمانی ثبت شوند و این روند برای این داروها تقریبا دو برابر زمان ثبت داروهای معمولی طول می‌کشد.

?به گفته این پژوهشگر، تحقیقات و پوشش بیمه‌ای درمان‌هایی که بر اساس نشانگرهای زیستی هستند باید جزو اولویت‌های اصلی دولت باشد. این کلید اصلی بالا بردن شانس زنده ماندن بیماران و همچنین مقرون به‌صرفه‌ترین روش انجام این کار است.

?گفتنی است نشانگر زیستی سرطان، یک ملکول است که توسط سرطان یا توسط بدن در پاسخ به سرطان تولید می‌شود که می‌توان آن را در خون، مایعات یا بافت‌های بدن اندازه‌گیری کرد. آزمایش‌های نشانگرهای زیستی می‌توانند به تشخیص و پیشگیری از بیماری کمک کرده و پاسخ بیمار به روش‌های مختلف درمانی را نیز پیش‌بینی کنند.

?ترجمه و بازنویسی: محمدرضا دلفیه

☑️لینک خبر

☑️عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

☑️عضویت در کانال زیست فن

اهمیت توجه جدی دولت‌ها به سرمایه‌گذاری در نشانگرهای زیستی انواع سرطان – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن