اقتصاد زیستی

بهترین جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی (FDI) در بیوتکنولوژی

?سرمایه‌گذاری همیشه به عنوان یکی از پایه‌های اصلی رشد اقتصادی مورد توجه قرار داشته است. این موضوع درمورد کشورهای در حال توسعه، که به دلیل بنیه اقتصادی ضعیف توان سرمایه گذاری داخلی به میزان لازم برای سرعت بخشیدن به روند رشد را نداشته، در قالب جذب سرمایه‌گذاری خارجی جبران می‌شود.

?سرمایه‌گذاری خارجی معمولا به دو طریق سرمایه‌گذاری سهامی (غیر مستقیم) و سرمایه گذاری مستقیم خارجی صورت می‌گیرد. خرید اوراق قرضه و سهام شرکت‌ها سرمایه‌گذاری سهامی هستند که در آن، سرمایه‌گذار خارجی در اداره واحد تولیدی نقش مستقیم ندارد. مهمترین عیب سرمایه گذاری سهامی، فرّار بودن آن است. یعنی سرمایه گذار خارجی قادر است با فروش سهام، سرمایه‌اش را به کشور خود منتقل نماید. اما سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی یا Foreign Direct Investment، نوعی سرمایه‌گذاری است که به منظور کسب منفعت همیشگی در مؤسسه‌ای خارجی صورت می‌گیرد و نتیجه آن کسب حق رأی و البته دل سوزی در مدیریت شرکت است.

?سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی اثرات قابل ملاحظه‌ای بر متغیرهای کلان اقتصادی از جمله کاهش نرخ بهره، کاهش نرخ ارز، افزایش رشد اقتصادی، افزایش درآمد مالیاتی دولت، انتقال تکنولوژی، اشتغال زایی و… دارد.

?مجله FDI بر روی شهرهایی که در حوزه بیوتکنولوژی در جذب سرمایه خارجی بهتر عمل کردند ، گزارشی منتشر کرد. مجلهFDI، دو ماهانه‌ای است زیر مجموعه روزنامه معتبر Financial Times که هدف آن علاوه بر ارائه اطلاعات خام آماری درمورد میزان و تغییرات سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در سطح جهانی و منطقه‌ای، به تحلیل چگونگی و چرایی تغییرات و پیش‌بینی آینده از بازارهای مختلف نیز می‌پردازد.

?طبق این گزارش، شهر شانگهای چین برترین شهر جهان در جذب FDI در حوزه بیوتکنولوژی است. البته این شهر در سال۲۰۰۹ نیز با جذب سرمایه یک میلیارد دلاری شرکت سوییسی Novartis ، برای انجام مطالعات R&D در داروهای زیست فناوری همین مقام را بدست آورده بود. این جایگاه باعث شده شانگهای سالانه میزبان همایشها، سخنرانی‌ها و نمایشگاه‌های بین‌المللی بسیاری در حوزه بیوتکنولوژی باشد.

?هرچند شانگهای برترین شهر در جذب FDI و اشتغال‌زایی در بیوتکنولوژی است، ولی شهر سنگاپور نیز رکوردار جذب بیشترین تعداد پروژه‌های بیوتکنولوژی در جهان است. ۴۴ پروژه عظیم بیوتکنولوژی در طول ۱۴ سال تا ۲۰۱۶ در این شهر انجام شده درحالی که شانگهای ۳۱ پروژه در مدت مشابه جذب کرد.

?در ادامه تصویری در این گزارش آمده که برترین شهرهای هر منطقه در جذب FDI برای پروژه‌های بیوتکی را نشان می‌دهد که به خاورمیانه به طور ویژه در مطلب بعدی می پردازیم.

نویسنده: حسین گدازی

☑️منابع: لینک-۱، لینک-۲

هفته نامه تجارت فردا، نشر دنیای اقتصاد، شنبه ۱۰ تیر۹۶
کتاب مبانی علم اقتصاد، ترجمه دکتر فریدون تفضلی، نشر نی

کانال اقتصاد زیستی

بهترین جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی (FDI) در بیوتکنولوژی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن