آنتی بادیایدز

سرکوب بیماری HIV با استفاده از چند آنتی بادی

محققان نشان داده‌اند که ترکیب ۳ پادتن مختلف (به نام های BG1، BG18 و NC37) قادر به سرکوب کامل ویروس HIV در موش های آلوده می‌باشد. این پادتن‌ها از گروه خاصی از افراد آلوده به HIV جدا و بررسی شدند. سیستم ایمنی یک گروه کوچک از افراد آلوده به ویروس، از طریق تولید پادتن‌های خنثی کننده ی HIV، که توانایی شناسایی چندین شکل از ویروس را دارند، قادر به سرکوب این ویروس می‌باشد.


یک مانع اصلی در درمان افراد آلوده به HIV، توانایی ویروس در جهش و تغییر دادن اپی توپ های خود و به این ترتیب فرار از شناسایی توسط سیستم ایمنی بدن است. در نتیجه افراد حامل HIV، همیشه آلوده به این ویروس خواهند بود؛ چراکه بخشی از ویروس‌ها توسط سیستم ایمنی شناسایی شده و علیه آن‌ها پادتن تولید شده و بخشی باتغییر شکل فرار می‌کنند. بدن ممکن است مجددا پادتن های خنثی کننده‌ی جدیدی را علیه ویروس‌های فرار کرده تولید کند که به نوبه خود ممکن است دوباره جهش یافته و فرار کنند.

مشاهدات نشان می‌دهد که بعد از چندین دور فرار از این پادتن های خاص، ویروس کاملا سرکوب می شود. در این پژوهش از پادتن‌های فردی که حداقل ۳ دهه‌ی پیش بهHIV آلوده شده و ۳ نوع مختلف از پادتن‌های خنثی کننده‌ی ویروس را تولید می‌کند، استفاده شده است. همچنین به نظر می‌رسد که این ۳ پادتن‌ها فعالیت یکدیگر را تکمیل و در نتیجه ویروس را کاملا سرکوب می‌کنند.

ترجمه: فائزه علی عسگری

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن