ایمونولوژیبیوتکنولوژی پزشکیسرطانسرطان سینهمتابولیسم

سرکوب سیستم ایمنی با تغییر متابولیسم تومور

محققان موفق به کشف فرایندی شده‌اند که به سلول‌های سرکوب‌گر سیستم ایمنی اجازه‌ی رشد می‌دهد. فهم این مکانیسم میتوان راهکار های جدیدی را در ایمنی درمانی ارائه دهد و اشکالات ایمنی درمانی‌های موجود را برطرف کند.سرطان به طور کلی بسیار فریبکار است و به روش‌های مختلف راهی برای مقابله با سیستم طبیعی بدن پیدا می‌کند. محققان به تازگی موفق به کشف یکی از این مسیر‌ها شده‌اند، که در آن سلول‌های توموری با تغییر مسیرهای متابولیک کنترل نوع بخصوصی از سلول‌های ایمنی را در دست خود می‌گیرند.


این سلول‌ها، سلول‌های سرکوب‌گر مشتق‌شده از رده میلوئیدی هستند که در ریزمحیط تومور حضور دارند و از ایمنی زایی علیه سرطان جلوگیری می‌کنند. آن‌ها همچنین باعث القای نوعی رشد شبه سلول بنیادی در تومور می‌شوند، که با میزان وخامت سرطان در ارتباط است. بیمارانی که تعداد زیادی از این نوع سلول‌ها دارند معمولا نتایج ناامید کننده‌ای در درمان آن‌ها دیده می‌شود و سیستم ایمنی بدنشان برای مبارزه با تومور به اندازه کافی قوی نیست.

علاوه بر این در حضور تعداد زیاد سلول‌های سرکوب‌گر رده میلوئیدی، ایمنی درمانی موثر نخواهد بود چرا که سلول‌های T سرکوب می شوند.

با بررسی نوع خاصی از سرطان سینه (triple negative breast cancer) محققان دریافتند که فرایند گلیکولیز که منجر به شکست گلوکز می‌شود به طور همزمان بیان ایزوفرم خاصی از C/EBP-beta را نیز تنظیم میکند که در نهایت با کنترل بیان G-CSF و GM-CSF منجر به تولید سلول‌های سرکوب‌گر بیشتر می‌شود. در نتجه سیستم ایمنی نمی‌تواند با حمله سرطان مقابله کند و به همین دلیل، در این نوع سرطان معمولا علائم بهبود بسیار ضعیف است.

دانشمندان در حال مطالعه راه‌های مختلف برای هدف قراردادن این آبشار متابولیک هستند؛ تا در نهایت بتوانند مانع رشد تومور شوند در سرطان های بدخیم شوند.

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن