تکامل جهت دار

سلاح باکتریایی در خدمت تکامل همکاری باکتری‌ها

باکتری‌ها چه برای ساخت بیوفیلم و چه برای انجام باقی ملزومات حیاتشان، باید آنزیم‌ها یا مواد دیگری را به محیط ترشح کنند. اما باکتری‌های اطراف نیز می‌توانند بدون صرف هزینه‌ای از این امکان سود ببرند. چه چیزی می‌تواند جلوی این همسایگان «مفت‌خور» را بگیرد؟


در پژوهشی که در موسسه تکنولوژی جورجیا در آتلانتا صورت گرفته، محققان سلاحی باکتریایی تحت عنوان «سیستم ترشحی نوع ۶» (Type VI secretory system; T6SS) یافته‌اند. این سیستم ذاتاً یک تفنگ مسلح شده با انواع توکسین است که به طور گسترده‌ای یافت می‌شود اما انواع مختلفی توکسین موجود است که می‌تواند اصطلاحاً بر آن «سوار» شود. هر باکتری که مجهز به نوع خاصی از توکسین در این سلاح باشد، به آثار آن مقاوم است. درحالیکه مابقی باکتری‌ها نسبت به آن آسیب‌پذیر هستند.

در تحقیق انجام شده، دو سویه‌ی متفاوت از باکتری Vibrio cholera با توکسین‌های متفاوت در یک ظرف پتری کشت داده شدند و نشان داده شد که یکی از سویه‌ها دیگری را در هر کجای ظرف که باشد از بین می‌برد. دو سویه بعد از مدتی از هم جدا شدند، مثل روغن در آب که قطراتی جدا تشکیل می‌دهد. این جدایی باعث می‌شود باکتری‌ها ترشحاتشان را فقط با سلول‌های مشابه به اشتراک بگذارند.

پژوهشگران همچنین ژنوم ۴۳۹ گونه‌ی باکتریایی را مطالعه کردند و تعداد توکسین‌های سیستم T6SS (معیایری برای شدت کشتار باکتری‌های غیرخودی) و تعداد محصولات ژن‌های ترشحی (معیاری برای میزان همکاریشان) را محاسبه کردند. نتیجه این بود: گونه‌هایی که T6SS بیشتری دارند، محصولات بیشتری هم ترشح می‌کنند.

البته باکتری‌هایی که ژن تولید محصول ترشحی را دارند ولی بعداً از دست می‌دهند، در عین حالی که به سیستم T6SS مجهز هستند، از آسیب دیگر سلول‌ها در امان می‌مانند و از مزایایشان استفاده می‌کنند.

نتیجه‌ی این پژوهش در ژورنال Nature Communications به چاپ رسیده است.

ترجمه: کسری طباطبایی

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن