ایمونولوژیبیوتکنولوژی داروییبیوتکنولوژی میکروبیفناوری های همگرامهندسی ژنتیک

مهندسان سلاح جدیدی برای مقابله با باکتری ها طراحی کرده‌اند

پپتیدهای ضد میکروبی می‌توانند باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک‌ها را از بین ببرند.

در دهه های اخیر، بسیاری از باکتری ها به آنتی بیوتیک‌های موجود مقاوم شده‌اند و در مقابل تعداد داروهای کشف شده جدید، بسیار کم بوده است. اخیرا با مطالعه‌ای که بر روی مقاومت های میکروبی در مقابل آنتی بوتیک های رایج انجام گردید، پیش بینی شده است در صورتی که داروهای جدید کشف نشوند تا سال ۲۰۵۰، عفونت های ناشی از باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک‌ها سالانه ۱۰ میلیون نفر را خواهد کشت.


برای بازسازی و تدارک سلاح‌هایی جهت مبارزه علیه بیماری های عفونی، بسیاری از دانشمندان به پپتیدهای ضد میکروبی روی آورده‌اند، که نه فقط باکتری ها بلکه ویروسها و قارچها را نیز از بین می برند.

پپتید های ضد میکروبی در همه موجودات زنده ساخته می شوند و بخشی از سیستم ایمنی آنها محسوب می‌شوند.
از ویژگی های منحصر بفرد پپتیدهای ضد میکروبی که متمایز کننده آنها از آنتی بیوتیک‌های مرسوم است، توانایی آنها در به خدمت گرفتن سیستم ایمنی میزبان در راستای هدف خود می باشد. آنها همچنین قادراند پاسخ التهابی را سرکوب کنند.

سالهاست که دانشمندان در تلاش اند تا از این پپتیدها به عنوان جایگزینی برای آنتی بیوتیک‌ها استفاده کنند، چرا که باکتری ها به داروهای موجود درجات متغیری از مقاومت را نشان می دهند.

تیمی از محققین MIT و دانشگاههای Brasilia و British Columbia پپتید ضد میکروبی را طراحی کرده اند که قادر است بسیاری از باکتری ها از جمله باکتری های مقاوم به اکثر آنتی بیوتیک‌ها را از بین برد.

در این مطالعه محققین پپتید ضد میکروبی طبیعی clavinin-A را از یک موجود دریایی بنام tunicate (نیام دار) گرفته‌اند و آن را به گونهای مهندسی کرده‌اند که توانایی و کارایی ضد میکروبی آن افزایش قابل توجهی یافته است، آنها پپتید مهندسی شده جدید را clavinin-MO نامگذاری کردند.

این محققین دریافتند که پپتید جدید می تواند باکتری های اشریشیا کلی و استافیلوکوکوس آئروجینوزا را که به خیلی از آنتی بیوتیک‌ها مقاوم هستند، از بین ببرد.

محققین امیدوارند که در آینده و با تحقیقات بیشر بتوانند از پپتیدهای طبیعی، پپتیدهای مهندسی شده‌ی با کارایی بالاتری را به دست بیاورند که بتوان از آنها به تنهایی یا همراه با آنتی بیوتیک های مرسوم برای درمان استفاده کرد.

ترجمه و آماده سازی: سید مصطفی حسینی

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن