ایمونولوژیبیوتکنولوژی پزشکیسلول های بنیادی

سلول‌های ایمنی انسان، شبیه به سلول‌های بنیادی عمل می‌کنند

✅ محققان دانشگاه اوهایو نشان دادندکه سلول‌های ایمنی انسان، عملکردی مشابه سلول‌های بنیادی دارند که به‌موجب آن می‌توانند التهاب‌های طولانی مدت را پایان ببخشند و سبب تحریک ترمیم شوند. نتایج این مطالعه در ژورنال Nature به چاپ رسیده‌است.


?این مطالعه نشان داد که سلول‌های ایمنی بدن انسان بالغ می‌تواند مانند سلول‌های بنیادی رفتار کند و انواع جدیدی از سلول‌ها را تولید کند که برای ترمیم زخم مورد نیاز است. پس از جراحت، شرایط التهابی ایجاد می‌شود که برای ترمیم زخم ضروری است، اما این فرایند باید در محدوده زمانی معینی صورت گیرد و پس از اعمال اثر خود، پایان یابد. در بیماری‌هایی مانند دیابت، شرایط التهابی تا مدت طولانی ادامه می‌یابد و لذا ترمیم زخم را دچار مشکل می‌کند.

?بنابر این مطالعه، ماکروفاژها که سلول‌های ایمنی ایجادکننده التهاب هستند، می‌توانند رفتاری مشابه سلول‌های بنیادی داشته‌باشند. ماکروفاژها به محل زخم می‌روند و توسط سلول‌های پوستی، به فیبروبلاست تبدیل می‌شوند. فیبروبلاست‌ها سبب تجمع کلاژن و عناصر دیگری می‌شوند که سلول‌های پوستی تازه تولید شده را قادر می‌سازد در فرایند ترمیم شرکت نمایند. یکی از محققان می‌گوید: «کشف تبدیل ماکروفاژ به فیبروبلاست در محل آسیب، مهم‌ترین دستاورد این مطالعه است که هم‌چنین نشان می‌دهد چگونه فرایند التهاب پایان می‌پذیرد».

?در این مطالعه، مایع زخم از بیماران جداسازی شد، مجموعه‌ای از ماکروفاژها به آن اضافه شد که قابلیت تبدیل به فیبروبلاست را داشتند. بیمارانی که زخم آن‌ها قادر بود ماکروفاژها را به فیبروبلاست تبدیل کند، نسبت به بیمارانی که زخم آن‌ها فاقد این قابلیت بود، بهبود زخم بهتری داشتند. در بیماران بهبود یافته، شواهدی از تبدیل ماکروفاژ به فیبروبلاست مشاهده شد.

?با این وجود، در دیابت، چنین فرایندی کارآمد نیست. مطالعات نشان می‌دهد که تغییر سلول‌های التهابی، به‌سبب سیگنال‌هایی (microRNA-21) ایجاد می‌شود که از سلول‌های مستقر در پوست به سلول‌های ایمنی فرستاده می‌شود.

?این مطالعه برای اولین بار نشان داد که سلول‌های ایمنی، منبع اصلی برای تولید فیبروبلاست‌های تولیدکننده کلاژن در محل آسیب هستند. هم‌چنین این مطالعه راه جدیدی را برای تعدیل التهاب مطرح کرد که همان تبدیل سلول‌های التهابی به سایر سلول‌هاست.

?دکتر Sen از محققان این مطالعه اظهارداشت: «این مطالعه نشان داد که سلول‌های فرد بالغ نیز دارای انعطاف پذیری زیادی هستند، با استفاده از نتایج به‌دست‌امده می‌توان گاهم‌های تازه‌ای در پزشکی بازساختی برداشت».

?مترجم: فرزانه صائبی راد

لینک خبر

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

عضویت در کانال زیست فن

سلول‌های ایمنی انسان، شبیه به سلول‌های بنیادی عمل می‌کنند – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن