ایمونولوژیبیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی داروییسرطان

پاک سازی تومورهای مغزی موش توسط سلول های ایمنی تغییر کرده

| پاک سازی تومورهای مغزی موش توسط سلول های ایمنی تغییر کرده

✅ سلول‌های ایمنی مهندسی‌شده‌ی انسان می‌تواند بر تومور‌های مغزی در مدل موشی غلبه کنند. این یافته توسط مطالعه‌ای در دانشکده‌ی داروسازی دانشگاه استنفورد گزارش شده‌ است. این مطالعه در روز ۱۶ام ماه آوریل سال جاری در ژورنال Nature Medicine چاپ شده‌ است. این مطالعه برای اولین بار است که از ریشه‌کن شدن سرطان شدید مغز استخوان در یک موش خبر می‌دهد.


?بیماری DIPG در آمریکا در هر سال نزدیک به چند میلیون از دانش‌آموزان را درگیر می‌کند و فقط ۱۰ ماه امید به زندگی برای این بیماران مشاهده شده است و این در حالی است که هیج درمانی برای این بیماری وجود ندارد. این بیماری در موش، دیده‌ شده است که به کمک CAR-T cell قابل محدود کردن است.

?محققان این مطالعه گفته‌اند که بررسی‌های انجام‌شده به کمک immunostaining، نشان داده‌ است که بعد از درمان، محدوده‌ی کوچکی از سلول‌های سرطانی نسبت به سلول‌های کنترل در موش باقی مانده‌ است و این نشان‌دهنده موفقیت این درمان است.

? محقق این مطالعه در ادامه از وجود تاثیرات جانبی این روش درمانی سخن به میان آورده‌ است و به عنوان یکی از این تاثیرات منفی به ورم مغزی بعضی موش‌ها اشاره کرده‌ است. دانشمندان بر این باورند که استفاده از این روش درمانی لازم است با احتیاط بیشتر انجام شود و برای رسیدن به پایداری و نتایج بهتر لازم است مطالعات بیشتری در این مورد انجام بگیرد.

?ترجمه: یاور سلطانی

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن