ایمونولوژیبیوتکنولوژی پزشکیدیابتسلول های بنیادی

سلول‌های بنیادی ماهیچه و حل مشکلات گردش خون در دیابت

✅ سلول‌های بنیادی که از بافت عضلانی گرفته می‌شوند، می‌توانند جریان خون بهتر را در بیماران مبتلا به دیابت که بیماری های شریان محیطی در آن‌ها گسترش پیدا کرده است را بهبود ببخشند و ازعوارض دردناکی همچون عمل جراحی یا قطع عضو پیشگیری کنند.? مطالعه جدیدی در موش‌های دانشگاه ایلینوی نشان داد که تزریق سلول‌های بنیادی باعث رشد عروق خونی می‌شود و گردش خون در بافت‌های آسیب دیده و عملکرد در اندام‌های آسیب دیده را بهبود می‌بخشد. سلول‌های بنیادی همچنین باعث ایجاد تغییرات در بیان ژن در بافت‌های اطراف و موجب انتشارعواملی برای کاهش التهاب و افزایش گردش خون می‌شوند.

? محققان بر این باورند که PAD (Peripheral Artery Disease –بیماری شریان محیطی) در بیماران دیابتی بسیار رایج است، اما تشخیص دشوار است زیرا بیماران علائم را زمانی که بیماری در حال پیشرفت است، تجربه می‌کنند. وقتی PAD بدون درمان باقی می‌ماند، اغلب منجر به زخم‌های پا و قطع عضو می‌شود. بنابراین یک بیماری جدی، پر هزینه و ناتوان کننده است.

? در PADعروق خونی باریک شده و موجب درد و محدودیت تحرک به دلیل کمبود خون و اکسیژن می شود. گزینه‌های درمان برای PAD کم هستند. بعضی از داروها به منظور افزایش پرفیوژن اندام‌ها به کار می‌روند اما خیلی مؤثر نیستند. پزشکان ورزش را توصیه می کنند اما این فعالیت برای بیماران PAD دردناک و دشوار است و عوارض قلبی عروقی می‌تواند فعالیت بدنی را غیر عملی سازد. بسیاری از بیماران نیاز به عمل جراحی برای قرار دادن رگ و عروق دارند.

? پژوهشگران بر روی اثر سلول‌های بنیادی تزریق شده در محلی که شریان‌ها باریک می‌شوند مطالعه کردند. تحقیقات دیگر بر روی فاکتورهای مختلف رشد که باعث ترویج رشد خون می شود متمرکز شده است؛ فرایندی به نام آنژیوژنز. اما هیچ کدام به خوبی کار نکردند.

? محققان عقیده دارند آنژیوژنز یک فرایند پیچیده است که شامل بسیاری از عوامل رشد و تعامل بین پروتئین های کلیدی است. به همین دلیل از یک روش الهام گرفته از طبیعت برای ترویج آنژیوژنز در PAD با به کارگیری سلول‌های بنیادی استفاده کردند. برای مثال سلول‌های بنیادی می‌دانند چه چیزی و به چه مقداری باید آزاد شود و چه زمانی باید متوقف شود. آن‌ها همچنین به تغییر محیط بافت برای بهینه سازی اثر درمانی خود پاسخ می‌دادند.

? محققان با جراحی رگ شریان فمورال در پای یک موش دیابتی را تنگ کردند. آنها MSC ها را که از ماهیچه‌‌ی موش های جوان گرفته بودند به موش های تحت آزمایش تزریق کردند در حالی که به گروه کنترل سرم نمکی تزریق شد. سپس از تکنیک‌های تصویربرداری غیر تهاجمی در آزمایشگاه استفاده شد تا جریان خون و تشکیل رگ‌های خونی در موش ها نظارت شود و در هر دو گروه تجربی و کنترل، پاهای آسیب دیده و غیر قابل آسیب در هر موش مقایسه شد.

? محققان متوجه شدند که MSC ها با ایجاد عروق‌ جدید در بافت‌هایی که جریان خون در آن‌ها محدود شده بود سریع تر بهبود می‌یابند. پیوند MSC باعث می‌شود تا رشد عروق در PAD به حداکثر برسد تاعضله اسکلتی حفظ یا جوان سازی شود.

? محققان همچنین تجزیه و تحلیل بیان ژن را در داخل بافت انجام دادند و دریافتند که در موش‌هایی که سلول‌های بنیادی در آن‌ها تزریق شده است میزان بیان ژن در پای موش با PAD نزدیک به پای بدون تغییربوده است. آن‌ها همچنین دریافتند که در مقایسه با موش‌هایی که سلول‌های بنیادی را دریافت نکرده بودند ژن هایی فعال شده بودند که برای مقابله با برخی از عوارض دیابتی فعال بودند به عنوان مثال، ژن‌های مرتبط با التهاب سرکوب شدند.

? نتایج نشان می‌دهد که درمان با سلول‌های بنیادی می‌تواند برای بیمارانی که در مراحل شدید PAD هستند و قادر به ورزش نیستند استفاده شود. درمان با سلول‌های بنیادی همچنین می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا بتوانند تمرین کنند و یا اندام را قبل از این‌که از بین برود حفظ کنند.

? در ادامه، محققان امیدوارند که زیرمجموعه MSC ها را نشان دهند که بیشترین پتانسیل را برای درمان PAD و همچنین بهینه سازی شرایط برای جداسازی این سلول‌های نادر از بافت چربی انسانی و عضلات اسکلتی دارند. آن‌ها همچنین در مورد مدت زمان فعال شدن MSC ها بعد از تزریق و نوع پاسخ ایمنی که آن‌ها ممکن است باعث شوند را مطالعه می‌کنند.

?ترجمه و بازنویسی: عاطفه السادات محسن زاده

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

سلول‌های بنیادی ماهیچه و حل مشکلات گردش خون در دیابت – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن