بیوتکنولوژی پزشکیسرطانسلول های بنیادی

نقش سلول‌های بنیادی معده در پیدایش سرطان معده

✅ جمعی از محققان، به‌تازگی دریافته‌اند که گروهی از سلول‌های معده تحت عنوان سلول‌های اصلی قادرند در پاسخ به آسیب، تبدیل به سلول‌های بنیادی شوند و منبعی از سلول‌های جدید را فراهم آورند. هم‌چنین با درک این‌که معده چگونه خود را بازسازی می‌کند، یافته‌هایی از چگونگی آغاز سرطان معده حاصل شد.


?سلول‌های موجود در دیواره معده همواره درمعرض استرس‌های مکانیکی و اسیدیته بالا قرار دادند ولذا باید به‌طور مستمر جایگزین شوند؛ منبع اصلی برای این جایگزینی، سلول‌های بنیادی بالغ هستند اما تشخیص این سلول‌ها همواره مورد بحث بود.

?اکنون Barker و همکارانش محل اقامت این سلول‌های بنیادی را پیدا کرده‌اند: در پایین حفرات کوچک موجود در معده که با عنوان Corpus glands شناخته می‌شوند. آن‌ها دریافتند که در یک مدل موشی، سلول‌های خاصی در این ناحیه، ژن Lgr5 را بیان می‌کنند؛ این ژن مارکر سلول‌های بنیادی در اندام‌های مختلف ازجمله روده و پوست می‌باشد. محققان هم‌چنین دریافتند که این سلول‌ها در حالت عادی، سلول‌های بنیادی نیستند بلکه در پاسخ به آسیب وارد شده به دیواره معده، تبدیل به سلول بنیادی می‌شوند.

?این تیم تحقیقاتی معتقدند که این سلول‌ها در پیدایش سرطان معده نقش دارند _سرطان معده چهارمین سرطان کشنده در دنیاست_ آن‌ها دریافتند هنگامی‌که این سلول‌ها دچار جهش می‌شوند به یک منبع اصلی تومور تبدیل می‌شوند که در قاعده Corpus glands قرار دارند.

?دکتر Barker می‌گوید: «این تئوری که سلول‌های اصلی می‌توانند در شرایط آسیب فعال شوند و سبب شروع سرطان معده شوند، هم‌چنان مورد بحث است. به‌علاوه، مطالعه‌ای اخیراً نشان داد که سایر سلول‌های معدی هم می‌توانند عامل اولیه ایجاد سرطان معده شوند و نه فقط سلول‌های اصلی. این مطالعه ثابت کرد که سلول‌های دارای Lgr5، منبعی برای Spasmolytic polypeptide-expressing metaplasia یا SPEM هستند و از این جهت از شکی که وجود داشت کمی کاسته شد.

?این تیم تحقیقاتی برانند تا در آینده بررسی کنند که دقیقاً چه چیزی سبب می‌شود این سلول‌ها به سلول‌های بنیادی تبدیل شوند، و به درک بهتری از مکانیسم‌هایی برسند که طی آن‌ها سلول‌های اصلی تمایزیافته تبدیل به سلول‌های بنیادی پرتوان می‌شوند، و امید است که این یافته‌ها در چگونگی سرطانی شدن سلول‌ها نیز اطلاعاتی به ما بدهد.

?مترجم: فرزانه صائبی راد

لینک خبر

لینک مقاله

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

عضویت در کانال زیست فن

نقش سلول‌های بنیادی معده در پیدایش سرطان معده – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن