بیوتکنولوژی پزشکی

سلول‌های سرطانی باعث می‌شوند تا سلول‌های طبیعی مانند ویروس‌ها عمل کنند

سلول‌های سرطانی باعث می‌شوند تا سلول‌های طبیعی مانند ویروس‌ها عمل کنند سلول‌های سرطانی باعث می‌شوند تا سلول‌های طبیعی مانند ویروس‌ها عمل کنند

✅ تحقیقات جدید می‌تواند دلیلی برای این‌ که چرا برخی انواع سرطان پستان تهاجمی‌تر عمل می‌کنند ارائه کند. سلول‌های سرطانی باعث می‌شوند تا سلول‌های طبیعی مانند ویروس‌ها عمل کرده و به تومورها اجازه رشد، مقاومت به درمان و گسترش دهند. نوعی تقلید از عملکرد ویروس‌ها در خون بیماران مبتلا به سرطان به‌ خصوص افراد دارای سرطان سه‌گانه پستان یافت شده است.


تومورهای انسانی علاوه بر سلول‌های سرطانی دارای سلول‌های طبیعی مانند فیروبلاست‌ها و سلول‌های ایمنی نیز هستند. سلول‌های سرطانی این سلول‌ها را وادار می‌کنند تا به توسعه تومور کمک کنند. فیبروبلاست‌ها باعث می‌شوند تا تومورها مقادیر بالایی از ژن‌های تحریک‌شده به‌ واسطه اینترفرون را بیان کنند. این ژن‌ها به‌ طور طبیعی علیه ویروس‌ها مقابله می‌کنند. معمای اصلی این بود که در بیشتر تومورها آلودگی ویروسی وجود ندارد ولی برخی از تومورها این‌ گونه سیگنال‌های ضدویروسی را دارند که باعث افزایش قدرت تهاجم سرطان می‌شود. این‌ طور برداشت می‌شود که سلول‌های سرطانی فیبروبلاست‌ها را وادار به تولید اگزوم می‌کند. اگزوم‌ها وزیکول‌های کوچک موجود در مایعات یوکاریوت‌ها (مانند خون و ادرار) هستند؛ و ماده ژنتیکی خاصی را حمل کرده که آن‌ها را به ویروس‌ها شبیه می‌کند. اگزوم‌های تولید شده به واسطه فیبروبلاست‌ها غنی از نوع خاصی از RNA به نام RN7SL1 هستند. برخلاف سایر RNAها RN7SL1 دارای انتهای شبیه به RNAهای ویروسی است و این باعث فریب خوردن سلول‌ها شده و این وزیکول‌ها را به‌ عنوان عفونت ویروسی وارد خود می‌کنند. اگر این اگزوم ها وارد سلول‌های ایمنی شوند نتیجه پاسخ‌های التهابی است و اگر وارد سلول‌های سرطانی پستان شوند نتیجه آن فعال شدن PRR RIG-I یا “retinoic acid-inducible gene I”، و توسعه تومور و مقاومت به درمان است.

نتایج این تحقیقات به انتخاب نوع دارو کمک می‌کند. پیشنهاد دانشمندان دخالت در سیستم پیام‌رسانی NOTCH است. داروهایی که این سیستم را مسدود کنند می‌توانند هم فیبروبلاست‌ها و هم مکانیسم مربوط به اینترفرون را خاموش کنند، دو وسیله‌ای که به‌ واسطه آن سرطان پستان از عملکرد ویروسی تقلید می‌کرد. درمان با مهارکننده‌های سیستم پیام‌رسانی NOTCH در درمان موش‌هایی با سرطان سه‌گانه پستان موفق بوده است. جزئیات بیشتر این تحقیقات در مجله Cell به چاپ رسیده است.

?ترجمه: سیمین دخت افرا

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

سلول‌های سرطانی باعث می‌شوند تا سلول‌های طبیعی مانند ویروس‌ها عمل کنند – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن