ایمونولوژیبیوتکنولوژی پزشکی

رژیم غربی، کاهنده سلول‌‌های ایمنی محافظت کننده خونی

✅ تحقیق جدید نشان می‌دهد که رژیم غذایی با چربی و کلسترول بالا، سلول‌های ایمنی محافظت‌کننده شریان را تخلیه کرده و آن‌ها را به پیش‌برنده‌های التهابی تبدیل کرده و ساخت پلاک‌های آترواسکلروتیک را تسریع می‌کند. این تیم هم‌چنین دریافت که HDL با این روند مقابله می‌کند و با حفظ یک‌پارچگی سلول‌های ایمنی محافظتی، شریان‌ها را روشن نگه می‌دارد.


?به گفته پروفسور Gaddis، محقق آزمایشگاه Hedrick، افراد گمان می‌کنند که آترواسکلروزیس تنها به کلسترول، رژیم غذایی و ورزش مربوط می‌شود، در حالی‌که واقعاً یک بیماری ایمنی محسوب می‌شود. انسداد شریان‌ها به علت واکنش‌ سیستم ایمنی به کلسترول اضافی و چربی‌های دیواره‌ی عروق خونی، بسیار شایع است. وی توضیح می‌دهد که انواع مختلف سلول‌های ایمنی نقش‌های متفاوتی در آترواسکلروزیس ایفا می‌کنند-، بعضی در ساخت پلاک‌ها نقش دارند و برخی دیگر برعلیه آن عمل می‌کنند. در مطالعه حاضر، Gaddis و همکارانش بر روی سلول‌های محافظتی به نام سلول‌های T تنظیمی یا Tregs تمرکز کردند. Tregs از پیشرفت آترواسکلروزیس جلوگیری می‌کند. محققان دریافتند زمانی‌که به موش‌ها رژیمی با کلسترول و چربی بالا موسوم به رژیم غربی داده شد، تعداد Tregsمحافظتی در آن‌ها کاهش پیدا کرد.

?برای شروع آزمایشات برخی از موش‌ها را با رژیم غربی تغذیه کردند. بعد از گذشت ۱۵ هفته از این رژیم سلول‌های ایمنی آن‌ها را بررسی و تفاوت‌های واضحی را مشاهده کردند. سلول‌های T تنظیمی در آئورت همه موش‌ها وجود داشت اما در حیواناتی که رژیم غربی مصرف کرده بودند تعداد قابل توجهی از”ex Tregs” در گره‌های لنفاوی و آئورت آن‌ها یافت شد.

?تجزیه و تحلیل مولکولی نشان داد که بعضی از سلول‌های T تنظیمی قبلی تبدیل به سلول‌های T کمک‌کننده فولیکولی (Tfh) شده بودند. این‌ها اجزای حیاتی سیستم ایمنی هستند که به دفاع بدن در برابر عفونت‌های باکتریایی و ویروسی کمک می‌کنند. با این‌حال اطلاعات کمی در مورد چگونگی تأثیر آن‌ها بر روی آترواسکلروز وجود دارد.

?این محققان با آزمایش‌های بیش‌تر ثابت کردند که سلول‌های Tfh، آترواسکلروزیس را افزایش می‌دهند. با مهار تولید این سلول‌ها دانشمندان می‌توانند رشد پلاک‌ها در شریان‌های موش‌های تغذیه شده با رژیم غربی را کاهش دهند.

?به گفته Gaddis، با یک رژیم غربی سلول‌های محافظتی به سلول‌های مضری که باعث التهاب می‌شوند، تغییر پیدا می‌کنند. ما دریافتیم که HDL واقعاً سلول‌های ایمنی محافظتی را از تغییرات رخ داده در طی رشد پلاک‌های آترواسکلروزیس مصون نگه می‌دارد.

?مترجم: مژگان برات زاده

لینک خبر

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

عضویت در کانال زیست فن

رژیم غربی، کاهنده سلول‌‌های ایمنی محافظت کننده خونی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن