اخباربیوتکنولوژی پزشکیدیگر

درمان عفونت‎های ناشی از ایمپلنت استخوانی با استفاده از سلول های بنیادی

یکی از رویکردهای مهم درمان شکستگی استخوان، ایمپلنت استخوان است که ریسک عفونت هایی مانند استئومیلیت را به دنبال دارد. دوره های درمانی طولانی مدت با آنتی‎بیوتیک ها تنها راه مقابله با این عفونت هاست اما هنگامی که بدن، برای مدتی طولانی در معرض آنتی‎بیوتیک‎ها قرار بگیرد، ریسک پیشرفت باکتری های مقاوم به آنتی‎بیوتیک افزایش می‎یابد. بنابراین، دانشمندان به دنبال روشهای جدیدی برای مقابله با عفونت‎های حاصل از ایمپلنت هستند که یکی از این روش‎ها مطالعه‎ی خاصیت آنتی بیوتیکی سلول‎های بنیادی است.

سلول های بنیادی

سلول‎های بنیادی مزانشیمی (mesenchymal stem cells ) یکی از انواع سلول های بنیادی هستند که در بافت هایی نظیر چربی و مغز استخوان به فراوانی یافت می‎شوند و تا به کنون خاصیت ضدمیکروبی و درمانی آن‎ها نشان داده شده است. سلول‎های بنیادی مشتق از چربی (Adipose-derived stem cells) یکی از منابع در دسترس و فراوان سلول‎های بنیادی مزانشیمی است.

خاصیت آنتی بیوتیکی سلول های بنیادی

پژوهشگران دانشگاه کاتازاوا ژاپن، مشاهده کردند که ترکیب آنتی‎بیوتیک سیپروفلوکساسین با سلول‎های بنیادی مشتق از چربی می‎توانند رشد باکتری‎های استافیلوکوکوس اورئوس را که عامل اصلی عفونت حاصل از ایمپلنت استخوانی هستند، در شرایط in vitro به صورت چشمگیری کاهش دهند. این در حالیست که تاثیر منفی ای از این آنتی‎بیوتیک در دوز و زمان مناسب بر سلول‎های بنیادی از لحاظ عملکردی و زنده‎مانی آن‎ها گزارش نشده است.

دانشمندان برای بررسی های بیشتر، مدل های عفونت حاصل از ایمپلنت استخوان را در rat ایجاد کردند و بعد از گذشت هفت روز از جراحی، برای درمان این عفونت، چهار گروه مختلف را مورد مطاله قرار دادند. اولین گروه تنها توسط سیپروفلوکساسین، گروه دوم تنها با سلول‎های بنیادی مشتق از چربی، گروه سوم با ترکیب آنتی‎بیوتیک سیپروفلوکساسین و سلول‎های بنیادی تیمار شدند و گروه چهارم ماده ای برای درمان دریافت نکرد. پژوهشگران مشاهده کردند که تنها گروهی که عفونت درآن‎ها کاهش پیدا کرده، تیمار ترکیب آنتی‎بیوتیک و سلول‌‎های بنیادی است.

بر اساس این داده ها، می‎توان ترکیب میان یک آنتی‎بیوتیک با سلول‎های بنیادی را به عنوان رویکردی جدید برای حل مشکلات عفونی ایمپلنت‎های استخوانی مورد بررسی بیشتر قرار داده و روش های نوینی را ارائه کرد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
منبع
سلول‌های‌بنیادی‌وسرطان
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن