بازنشرسلول درمانیسلول های بنیادی

سلول درمانی می تواند جایگزین نیاز به پیوند کلیه شود

محققین طب بازساختی انستیتو ویک فارست (WFIRM) به دنبال رویکردی امیدوار کننده برای درمان آسیب های مزمن کلیوی و بازسازی بافت های آسیب دیده با استفاده از سلول های بنیادی هستند.


بیماری های کلیوی یک مشکل و معضل جهانی هستند که می توانند به صورت مزمن و حاد بروز کنند. محققین در WFIRM با استفاده از ویژگی های منحصرفرد سلول های بنیادی مشتق از مایع‌آمنیوتیک نشان داده اند که این سلول ها می توانند به طور بالقوه ای عملکرد اندام را در مدل پیش درمانگاهی بیماری کلیوی ریکاوری کنند. نتایج مطالعه آن ها نشان داده است که این نوع سلول های بنیادی می توانند یک منبع سلول ایده آل و یک استراتژی درمانی امیدوار کننده برای بیمارانی باشند که از بیماری های مزمن و ناتوان کننده رنج می برند. سلول های بنیادی مشتق از مایع آمنیوتیک دارای توانایی تمایز چند رده ای و هم چنین قابلیت ضد التهابی هستند که همین امر آن ها را منبع سلولی بالقوه ای برای بازسازی می سازد. این سلول ها پاسخ ایمنی را نیز تحریک نمی کنند و استفاده از آن ها منجر به تومورزایی نیز نشده و نگرانی های اخلاقی مربوط به منابع سلولی مانند سلول های بنیادی جنینی را نیز به همراه ندارند.

در این مطالعه، دکتر آنتونی آتالا و همکارانش در WFIRM دریافتند که سلول های بنیادی مایع آمنیوتیک تزریق شده به کلیه آسیب دیده در مدل جانوری، بعد از ۱۰ هفته منجر به بهبودی عملکرد کلیوی شد. یافته های حاصل از بیوپسی حاکی از کاهش آسیب به کلاسترهای مویرگی(گلومرول ها) در این جانوران بود. نتایج این مطالعه نشان می دهد که تیمار با سلول های بنیادی مایع آمنیوتیک اثران مثبتی روی بهبود عملکردی و ریکاوری ساختاری کلیه دارد.

Rate this post
توسط
پایگاه اطلاع رسانی سلول های بنیادی
منبع
Tissue engineering
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن