بیوتکنولوژی پزشکی

سلول های Th17 ایمنی درمانی کاراتری را به نمایش می گذارند

سلول های Th17 ایمنی درمانی کاراتری را به نمایش می گذارند - اخبار زیست فناوری سلول های Th17 ایمنی درمانی کاراتری را به نمایش می گذارند

✅ یکی از قسمت‌های کلیدی فرآیند ایجاد ایمنی درمانی برای درمان سرطان شامل فرآیند های گسترش سریع rapid expansion protocols(REPs) و استفاده از سلول‌های ایمنی استخراج‌ شده از میزبان است.


سلول‌های T CD8+ نمی‌توانند برای REP های طولانی مدت، که یک گام مهم در ایمنی درمانی سرطان به روش Adoptive cell transfer است، انتخاب شوند. با این حال به نظر می‌رسد که سلول‌های Th17 برای این کار به طرز فوق العاده‌ای مناسب باشند. در مقایسه با سلول های T CD8+ که پس از فرایند REP کارایی‌شان کاهش پیدا می‌کند، سلول‌های Th17 در طی فرایند REP انعطاف‌پذیرتر و بادوام‌تر هستند.

روش درمانی Adoptive cell transfer با نام اختصاری ACT حول ۳ محور استخراج، گسترش و بهبود عملکرد سلول‌های T میزبان برای بازگشت نهایی به بدن و دفاع علیه سرطان، می‌گردد. فرآیند REP می‌تواند ماه ها طول بکشد تا سلول‌ها به میزان کافی آماده شوند. بعد از چندین هفته آماده سازی سلول‌های CD8+ معمولاً قدرت خود را از دست می‌دهند، اما نشان داده‌شده است که Th17ها در برابر آسیب در اثر گسترش، مقاوم هستند و این آن‌ها را به یک جایگزین مناسب برای سلول های CD8+ به‌ظاهر ظریف و حساس تبدیل می‌کند.

اما چه چیزی سلول‌های Th17 را خاص می‌کند؟ خصوصیات شبیه به سلول بنیادی آن‌ها. مطالعات نشان می‌دهد که سلول‌های Th17 با توجه به گرایش ذاتی‌شان، در طی مدت ۳ هفته که خارج از بدن گسترش می‌یابند پنج هزار برابر مقدار اصلی خود می‌شوند. علاوه بر از دست ندادن حافظه‌ی بنیادی بودن، مقاومت علیه تخریب شدن و هدف قرار دادن ملانوما به‌طور مؤثر در نمونه موشی؛ سلول‌های Th17 بعد از استخراج از بدن و دو هفته گسترش، پس از ورود به بدن بیمار می‌توانند در بدن میزبان تومور زا، باقی بمانند و یک تأثیر حفاظتی برای جلوگیری از هر گونه گسترش دوباره تومور داشته باشند.

نتایج نوید این را می‌دهد که پاسخ ضد تومور مشاهده‌شده، قابلیت تعمیم برای درمان سایر انواع سرطان را داشته باشد؛ روش درمانی جدیدی که از روش‌های کلاسیک ایمنی درمانی برتر است.

ترجمه: یاسمن اسعدی

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

سلول های Th17 ایمنی درمانی کاراتری را به نمایش می گذارند – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن