بیوتکنولوژی پزشکی

سم عنکبوت برای درمان فلجی

| سم عنکبوت برای درمان فلجی

✅ گروهی از دانشمندان روسی متوجه شدند که سم از عنکبوت خرچنگی Heriaeus melloteei ممکن است به‌عنوان مبنایی برای توسعه درمان در برابر فلج دوره‌ای هیپوکالمیک استفاده شود.


?این بیماری ناشی از جهش ژنتیکی است که منجر به وقوع جریان به‌اصطلاح ω یا جریان نشتی توسط کانال‌های یونی وابسته به ولتاژ Nav1.4 در عضلات اسکلتی می‌شود. درنتیجه چنین نشتی، عضلات قادر به پاسخ‌گویی به سیگنال‌های فرستاده‌شده توسط سیستم عصبی نیستند و یک بیمار ضعف عضلانی را به‌کل فلج می‌کند. هنوز هیچ دارویی معتبر برای درمان همه موارد این بیماری وجود ندارد.

?هر غشای سلولی دارای کانال‌های یونی است که آن‌ها گروهی از پروتئین‌های تراپوسته­ای هستند. این کانال‌ها نقش مهمی در ایجاد پتانسیل عمل و پتانسیل استراحت غشای سلول دارند. بااین‌حال، گاهی ژن‌های کدگذاری کانال آسیب می‌بینند و باعث پاسخ ناکافی می‌شوند. به‌عنوان‌مثال، نقص در حوزه‌های خاصی از کانال‌های سدیم Nav1.4 که در سلول‌های عضلانی قرار دارند حتی زمانی که کانال‌ها بسته‌شده، باعث “نشت” غشا می‌شود. یون‌های سدیم به غشاء نفوذ می‌کنند و پتانسیل الکتریکی تغییر می‌دهند. در این حالت سیگنال‌های سیستم عصبی قادر به فعال کردن سلول‌های عضلانی نیستند و فرد فلج می­شود. بیماران مبتلابه فلج دوره‌ای هیپوکالمیک نوع ۲ از ضعف عضلانی تا بی‌تحرکی کامل رنج می‌برند. متأسفانه داروهای موجود در برابر این بیماری اغلب ناکارآمد هستند.

?دکتر زیست‌شناسی،Mikhail Petrovich Kirpichnikov، توضیح می‌دهد: «در کار ما، کانال‌های یونی وابسته به ولتاژ انسانی، به‌ویژه شکل جهش‌یافته کانال Nav1.4 از عضله اسکلتی موردمطالعه قرار گرفت. این جهش‌ها منجر به بیماری شدید، فلج دوره‌ای نوع ۲ هیپوکالمیک می‌شود. ما برای اولین بار ثابت کردیم که ترکیبات شیمیایی طبیعی قادر به جلوگیری از جریان‌های نشت از طریق کانال‌های جهش‌یافته هستند».

?با استفاده از طیف وسیعی از روش‌های ژنتیکی، مهندسی پروتئین، الکتروفیزیولوژی، طیف‌سنجی NMR و مدل‌سازی کامپیوتری، دانشمندان دلایل فعالیت‌های غیرطبیعی در کانال‌های آسیب‌دیده توسط جهش را موردمطالعه قراردادند. برای اولین بار آن‌ها یک عامل مسدودکننده برای جریان‌های نشت پیشنهاد دادند که آن‌یک سم استخراج‌شده از زهر عنکبوت Heriaeus melloteei است. با توجه به داده‌های به‌دست‌آمده با استفاده از جایگاه اختصاصی شده جهش‌زایی، الکتروفیزیولوژی، طیف‌سنجی NMR و مدل‌سازی کامپیوتری، سم دامنه حسگر ولتاژ کانال را در موقعیتی قرار می‌دهد که مانع از نشت یون‌ها می‌شود.

?نتیجه‌گیری Alexander Vasilevskiy: کشف این ویژگی سم، به ما برای توسعه داروهای مناسب برای درمان بیماران مبتلا به فلج هیپوکالمیک و سایر بیماری‌های مشابه امید می‌دهد.

?مترجم: الهام بیابان گرد

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن