بیوتکنولوژی صنعتیبیوتکنولوژی محیط زیستبیوتکنولوژی میکروبیسوخت زیستیفناوری های همگرا

امکان استفاده از فرایند تبدیل کربن دی‌‌اکسید برای سنتز سوخت زیستی

استفاده از یک روش جدید که شامل آنزیم کلیدی تنظیم‌کننده نیتروژن جهانی است، از راهی مؤثر برای تبدیل کربن ‌دی‌اکسید (CO2) به کربن مونواکسید (CO) حکایت دارد.


اخیرا محققان موفق شدند که جزء ردوکتاز آنزیم نیتروژناز را به تنهایی، در باکتری Azotobacter vinelandii بیان کنند و CO2 را به CO تبدیل کنند؛ این نتایج تعجب این گروه از محققان را به دنبال داشت، زیرا تا پیش از این تصور بر این بود که نیتروژناز، نیتروژن (N2) را به آمونیوم (NH3) تبدیل می‌کند.

محیط داخلی Azotobacter vinelandii علاوه بر عملکرد ردوکتاز ، می‌تواند واکنش‌های کاهشی دیگری را نیز پوشش دهد؛ که بیشتر با عنوان مکانیسم‌های محافظت اکسیژن و در حضور دهنده‌های الکترون فیزیولوژیکی شناخته می‌شود. دانشمندان متوجه شدند که توانایی احیا CO2 و آزادسازی CO، این باکتری را به‌عنوان سیستم زنده سلولی معرفی می‌کند. سیستمی که می‌تواند برای بازیابی CO2 اتمسفر و تبدیل آن به سوخت زیستی و سایر محصولات شیمایی تجاری مورد استفاده قرار گیرد.

توانایی این باکتری در تبدیل CO2 به CO، راه جدیدی را گشوده است که می‌تواند در تبدیل گازهای گلخانه‌ای به مواد اولیه‌ای که در تهیه سوخت‌های زیستی به کار گرفته می‌شود، یاری‌دهنده باشد و امکان حل دو مشکل بزرگ گرمای جهانی و کمبود انرژی را فراهم کند.

ترجمه: زمزم جوادی

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن