صفحه اصلی پزشکی مولکولی سنتز نوروتوکسین قورباغه زهرآگین

سنتز نوروتوکسین قورباغه زهرآگین

0
0
261
نوروتوکسین قورباغه

نوروتوکسین قورباغه

✅ قورباغه زهرآگین مدتهاست که برای دانشمندان شناخته شده و بسیاری از محققان تلاش کرده اند که سم این قورباغه را که Batrachotoxin نام داشته و مسئول ایجاد حمله ی قلبی در قربانیان است، سنتز کنند. این امر تا به امروز با شکست مواجه شده بود، اما گروهی از پژوهشگران در دانشگاه استنفورد موفق به سنتز این سم شدند. محققان با یافتن نحوه تولید و آرایش مولکولی، این سم را به صورت مصنوعی تولید کردند. فرآیند سنتز، شامل ۲۴ مرحله است که منجر به تولید تصویر آینه ای ساختار شیمیایی این توکسین شده است.


این سم در عملکرد کانالهای یونی اختلال ایجاد کرده و باعث میشود این کانالها به مدت طولانی باز باقی بمانند. زمانی که این اتفاق در ماهیچه ی قلبی بیافتد، جریان زیاد سدیم به داخل سلولها از طریق این کانالهای باز باعث ایجاد انقباض عضلانی و در نتیجه ایست قلبی می شود.

این توکسین نقائصی را در سایر نقاط بدن مانند سیستم عصبی نیز ایجاد می کند. جالب توجه است که تصویر آینه ای این مولکول نیز بسیار کشنده است، اما با این تفاوت که این مولکول باعث بسته نگه داشتن کانالهای سدیمی میشود. در نتیجه خروج یونهای سدیم از سلولها که برای ایجاد فاز استراحت در سلولهای عصبی بسیار ضروری است، مختل میشود.

مولکول سنتز شده به درک بیشتر از عملکرد کانال های یونی کمک میکند. همچنین با توجه به اثر این توکسین بر کانالهای سدیمی، می توان از آن به عنوان بی‌حس‌کننده موضعی استفاده کرد.

نتایج این تحقیق در نشریه معتبر Science به چاپ رسیده است.
☑️ لینک خبر
☑️لینک مقاله

☑️ عضویت در زیست فن
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

بارگذاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری توسط ali chopani
بارگذاری در پزشکی مولکولی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

ریسک ژنتیکی چاقی در شما بالاست؟ رژیم غذایی سالم داشته باشید!

✅ فواید داشتن یک رژیم سالم برای پیشگیری از افزایش وزن در درازمدت، در افرادی که ریسک ژنتیکی…