بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی دارویی

سنسور هوشمند سنجش عرق برای آزمایش‌های خون

| سنسور هوشمند سنجش عرق برای آزمایش‌های خون

✅ محققان یک سنسور انعطاف پذیر و بی‌سیم را تولید کرده‌اند که بر روی پوست قرار می‌گیرد و بلافاصله میزان pH عرق مصرف‌کننده را اندازه‌گیری می‌کند. ساخت این دستگاه با سنجش سطوح مواد شیمیایی بدن، گام بزرگی را در جهت حذف آزمایشات خون برداشته ‌است.


❇ در حال حاضر نظارت و کنترل شرایط مزمن پزشکی نظیر بیماری‌های کلیوی و دیابت معطوف به دریافت متوالی خون از بدن بیمار است. با این‌ وجود، موارد مورد آزمایش در تست خون مانند گلوکز و اوره در عرق نیز قابل اندازه‌گیری هستند. بنابر گفته محققین، عرق بدن انسان شامل بسیاری از اطلاعات فیزیولوژیکی مشابه خون است. استفاده از آن در سیستم‌های تشخیصی مزیت‌ قابل توجهی را به ارمغان می‌آورد و نیازی به درهم شکستن بافت پوست برای انجام آزمایش نیست. بنابراین استفاده از یک سنسور سنجش‌گر عرق ممکن است به‌طور بالقوه در حذف روش کنونی آزمایش خون تاثیرگذار باشد. این دستگاه به‌گونه‌ای طراحی شده‌است که کاربر هنگام استفاده از آن احساس پریشانی و اضطراب نخواهد داشت.

❇ نظر به ارائه یک جایگزین مناسب به‌جای مواد سخت مورد استفاده در سیستم‌های پوششی غیر تهاجمی کنونی، این سنسور pH می‌تواند کشش و انعطاف‌پذیری متناسب با خطوط و برجستگی‌های بدن مصرف‌کننده و در نتیجه راحتی بیش‌تر در استفاده را فراهم کند. این سنسور یک سیستم بی‌سیم با قابلیت کشش 1 سانتیمتر مربع است که الکترودهای سنجش PH آن از یک کامپوزیت پلی‌اورتان-گرافیت جدید ساخته شده‌است. قرارگیری یک جفت قطعه اتصالی مارپیچی شکل در دستگاه قابلیت ارتجاع در طول را تا مرز 53% با حفظ عملکرد موثر آن فراهم کرده‌است. همچنین آزمایشات نشان داده‌اند که این سنسور می‌تواند تا 30% برای 500 بار کشیده شود.

❇ این دستگاه یک زمان پاسخ‌گویی سریع و پایدار را برای سطوح pH عرق در محدوده 5 تا 9 تنظیم می‌کند و نتایج را ظرف 8 ثانیه گزارش می‌دهد. علاوه بر این، موادی مانند سدیم، پتاسیم و گلوکز که در عرق یافت می‌شوند، تقریبا هیچ تاثیری بر عملکرد سنسور pH ندارند.

❇ سنسور بی‌سیم مهندسان دارای مزیت دیگری نیز است. سیستم‌های بی‌سیم رایج که اطلاعات را از طریق بلوتوث انتقال می‌دهند، اغلب بزرگ و نیازمند شارژ هستند. این درحالی است که این سنسورهای جدید می‌توانند داده‌های خود را بدون استفاده از یک قدرت خارجی انتقال دهند. داده‌های pH به‌وسیله یک آنتن شناسایی فرکانس رادیویی ممتد به یک تلفن همراه هوشمند منتقل می‌شوند و تا زمانی‌که سنسور تحت فشار 20٪ باشد، به خوبی عمل می‌کند. این داده‎ها به‌طور مداوم به یک برنامه گوشی هوشمند به‌نامSenseAble  منتقل می‌شوند و امکان سنجش میزان pH عرق را در هر زمان فراهم می‌کند.

❇ محققان پس از تعیین توانایی سنجش سطوح pH سنسور، مطالعات خود را در زمینه توسعه قابلیت‌های تشخیصی آن آغاز کرده‌اند. محققان می گویند: «ما در حال حاضر برای توسعه سنسورهایی برنامه‌ریزی می‌کنیم که قادر باشند سطوح گلوکز، آمونیاک و اوره را نیز اندازه‌گیری کنند و در نهایت بتوانیم یک سیستم آماده برای فروش را در چند سال آینده به بازار ارائه دهیم.»

? مترجم: فائضه ابوطالبی

☑ لینک خبر
☑ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑ عضویت در کانال زیست فن

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن