سرمایه گذاری شرکت ها

تأخیر در عرضه اولیه سهام شرکت‌های زیست فناوری

از پایان اکتبر، چندین شرکت زیست‌فناوری اروپایی عرضه اولیه سهام خود در بورس را به تأخیر انداخته‌اند که این امر اشاره به وضعیت نوسانی و نامناسب بازار دارد. این شرکت‌ها شامل پزشکی Abacus در بورس فرانکفورت، علوم زیستی Themis در Euronext آمستردام و Nicox در NASDAQ امریکا می‌شود.


بعد از اُفتی که در سال ۲۰۱۶ رخ داد، سهام شرکت‌های زیست‌فناوری در چندین سال گذشته به خوبی عمل کرده است. آیا این موج تأخیر عرضه اولیه سهام به معنی معکوس شدن این روند مثبت است؟ مارک وگر -شریک مدیریت در شرکت سرمایه‌گذار علوم طبیعی LSP- می‌گوید: “در کوتاه‌مدت پاسخ این سؤال مثبت و در بلندمدت منفی است.” اگر به چگونگی عملکرد این گروه در طول یک سال نگاه کنید، تا تابستان به خوبی پیش رفته است، از اکتبر اوضاع بسیار بد بوده است، اما این شامل وضعیت همه‌ دنیا می‌شود.

بازارهای عمومی در همه‌ گروه‌ها از اکتبر نزول داشته‌اند، که طبق نظر معامله‌گران وال‌استریت، عمدتاً نتیجه تغییرات سیاست تجاری امریکا می‌باشد. شرکت‌هایی که در تابستان تا مثبت ۷۰ درصد معامله می‌شدند، اکنون به مثبت ۱ الی ۴ درصد رسیده‌اند! در نتیجه سرمایه‌گذاران محتاط شده‌اند.

طبق گفته‌ سباستین گرابرت، نماینده Euronext در آلمان: “در طول آشفتگی اخیر در بازار، اعتماد سرمایه‌گذار از بین رفته و در نتیجه سرمایه‌گذاران به جای پیشنهادهای جدید، روی سرمایه‌گذاری‌های موجود تمرکز می‌کنند. هرچند که ما مطمئن هستیم که بازارها به حالت عادی برمی‌گردند و دارایی‎‌های مناسب با ارزش‌گذاری منطقی، شانس بالایی در وارد شدن موفقیت‌آمیز به بازار سهام عمومی خواهند داشت.”

تمام شرکت‌های زیست‌فناوری به یک اندازه ضرر نمی‌کنند. با وجود شرایط چالش‌برانگیز بازار، Orchard Therapeutics اواخر ماه جاری سهام اولیه خود را در NASDAQ عرضه کرد. شرکت ژن‌درمانی، با سرمایه اولیه یک میلیارد یورو معاملات خود را شروع کرد و به یکی از معدود شرکت‌های زیست‌فناوری اروپایی تبدیل گشت که توانسته‌اند به مرز یک میلیارد یورو برسند.

به جز شرکت Orchard، به نظر می‌رسد که کار عاقلانه برای سایر شرکت‌ها این است که قبل از عرضه‌ اولیه سهامشان در بورس و یا افزایش سرمایه‌شان، کمی صبر کنند. Curetis -یک شرکت تشخیصی آلمانی- در هفته گذشته تنها ۴۸ درصد از قیمت پیش‌بینی شده‌اش را در بورس Euronext به دست آورد، که احتمالاً به دلیل اثرات شرایط کنونی بازار می‌باشد.

هنوز شرایط پیش‌رو به طور کامل مشخص نشده‌اند. برخی سرمایه‌گذاران انتظار دارند در ماه دسامبر بازار دچار رکود بزرگتری شود، اما در کل تمامی متخصصین علوم‌زیستی معتقد هستند که این شرایط اخبار بدی برای زیست‌فناوری، حداقل در طولانی‌مدت، به شمار نمی‌رود.

منبع خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن