بیوتکنولوژی صنعتیسوخت زیستی

تولید روزانه 10.000 بشکه سوخت‌های زیستی نسل سوم تا سال 2025

✅ شرکت نفت‌وگاز Exxonmobil و شریک تجاری‌اش شرکت Synthetic genomics روشی جهت آزمایش سویه‌های معمول جلبکی در کالیفرنیا ابداع کردند که طبق آن، اطلاعاتی از چگونگی گسترش تکنولوژی در فاز تجاری را در اختیار می‌گذارد.

?این شرکت‌ها ۶ مارس اعلام کردند که پروژه سوخت‌های زیستی آن‌ها وارد مرحله جدیدی شده است: مرحله آزمایشات و تحقیقات میدانی جلبک‌ها درون حوضچه‌های تعبیه‌شده. این آزمایشات برای ارائه اطلاعات جهت درک درست پارامترهای اساسی مهندسی است که اجازه تجاری‌سازی تکنولوژی را به آن‌ها می‌دهد. این اطلاعات شامل ویسکوزیته و جریان است که نمی‌توان به راحتی آن‌ها را در آزمایشگاه طراحی کرد.

?همکاری این دو شرکت بر روی پروژه مورد نظر از سال ۲۰۰۹ شروع شده و هر دو شرکت علاوه بر تحقیقات میدانی، مطالعات آزمایشگاهی تکمیلی را نیز انجام می‌دهند چرا که مطالعات میدانی به تنهایی نمی‌تواند اطلاعات مورد نیاز برای تجاری‌سازی‌ را ارائه دهد. Exxonmobil انتظار دارد تا سال ۲۰۲۵ ظرفیت تولید نسل سوم بیوفیول‌های خود را به ۱۰.۰۰۰ بشکه در روز برساند. این رقم بر اساس تحقیقات انجام‌شده تا به امروز و قابلیت‌های فنی جدید اعلام شده است.

?مدیر اجرایی شرکت Synthetic Genomics، Oliver Fetzer، در بیانیه‌ای می‌گوید: «ما از انجام این گام مهم بسیار هیجان‌زده هستیم، چرا که ما در حال دستیابی به سوخت‌های زیستی تجدیدپذیر، قابل‌قیاس و دارای کربن پایین هستیم. پیشرفتی که ما در راستای سویه‌های جلبکی مهندسی‌شده و بسیار کارآمد کردیم، به طوری که این سویه‌ها نور خورشید و CO2 را تبدیل به بیوفیول‌های دارای انرژی بالا و تجدیدپذیر می‌کنند، بسیار شگفت‌انگیز است و تحقیقات مستمر در راستای چگونگی‌ به کارگیری این تکنولوژی را ضمانت می‌کند.»

?معاون رییس‌جمهور در زمینه تحقیق و توسعه در شرکت مهندسی-تحقیقاتی Exxonmobil ، Vijay Swarup، می‌گوید: «فاز میدانی تحقیقات برای تجاری‌سازی تکنولوژی جلبکی‌ ضروری است.» او همچنین تاکید کرد که این پروژه قسمتی از تحقیقات گسترده شرکت Exxonmobil در زمینه تکنولوژی‌های کم‌انتشار است که به کاهش تغییرات آب و هوایی کمک می‌کند.

? بزرگترین شرکت نفتی معروف،Exxonmobil، که در سال ۲۰۱۶، ۲.۳ میلیون بشکه تولید و ۴.۲ میلیون بشکه پالایش نفتی انجام داده است. در سال ۲۰۱۷، محققان این شرکت مقاله‌ای در biotechnology nature منتشر کردند که جزییات یک سویه جلبک قادر به تولید نفت ،به میزان ۲ برابر سویه‌های معمولی بود که این افزایش تولید تاثیری بر رشد نشان نمی‌داد.

?ترجمه و تحلیل: محمدتقی گنج‌خانلو

لینک خبر
عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست
عضویت در کانال زیست فن

تولید روزانه ۱۰.۰۰۰ بشکه سوخت‌های زیستی نسل سوم تا سال ۲۰۲۵ – اخبار زیست فناوری

۵/۵ - (۱ امتیاز)
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن