سوخت زیستیفناوری های همگراگازهای گلخانه ای

مصرف همزمان دی اکسید کربن و سلولز، تولید سوخت زیستی و کاهش گازهای گلخانه ای

محققان موفق به کشف مسیری متابولیکی در ریز جاندارانی که با مصرف دی اکسید کربن، زیست توده های سلولزی را تجزیه می کنند، شدند. حاصل این فرآیند، تولید سوخت های زیستی شامل هیدروژن و ترکیبات هیدروکربنی است.


باکتری کلوستریدیوم ترموسلوم (Clostridium thermocellum) در زمره ی ریزجانداران کارآمد در زمینه ی تبدیل مواد سلولزی به هیدروژن و اتانول زیستی، یا به صورت کلی، زیست سوخت هاست.عمده ی باکتری ها بعد از مصرف ترکیبات آلی کربنی مانند گلوکز، دی اکسید کربن را به عنوان محصول جانبی تولید می کنند.

جزئیات مکانیزم عملیاتی باکتری ترموسلوم، به عنوان یک راز در میان دانشمندان بوده است. رشد زیاد این باکتری بر توانایی مصرف دی اکسید کربن آن دلالت دارد. نکته ای که باعث حیرت محققان شده است، باز جذب دی اکسید کربن تولید شده در حین فرآیند رشد بوده است. دی اکسید کربن همزمان با مصرف قندهای حاصله از زیست توده های سلولزی تولید می شد.

محققان با بررسی و آزمایش های متعدد و تشخیص آنزیم های موثر در فرآیند مصرف دی اکسید کربن و چگونگی شرکت دی اکسید کربن در این فرآیندها، موفق به یافتن مسیر متابولیکی جدیدی شدند که تا کنون ناشناخته بود.

این مسیر متابولیکی، باکتری را قادر به استفاده از دی اکسید کربن و منابع کربنی آلی مانند سلولز در حین فرآیند رشد می کند. این دستاورد، منجر به ایجاد تغییری اساسی در فهم متابولیسم کربن در باکتری های تجزیه کننده ی سلولز گردیده است.

این اکتشاف می تواند راهی جدید در جریان مهندسی باکتری ها جهت مصرف بیشتر دی اکسید کربن و کاهش گازهای گلخانه ای گردد و همچنین پتانسیل بالایی برای تولید سوخت های زیستی هیدروژنی و الکلی دارد.


ترجمه و آماده سازی: عرفان داوری

لینک خبر
لینک مقاله

۵/۵ - (۱ امتیاز)
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن