اقتصاد زیستی

سومین داروی پرفروش جهان، Enbrel

سومین داروی پرفروش دنیا با نام Enbrel، محصول مشترک شرکت آمریکایی Amgen و داروسازی اروپایی Pfizer است. این دارو با نام ژنریک etanercept فروشی معادل ۸.۸۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ داشته‌است و رشد فروش آن سالانه حدود ۲ درصد است.


کاربرد اصلی این دارو در بهبود بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید است، اما در سایر بیماری‌های التهابی همچون آرتریت روماتوئید جوانان، اسپوندیلیت آنکیلوزان، آرتریت پسوریاتیک و پسوریازیس جلدی شدید نیز کاربرد دارد.

فاکتور نکروزدهنده بافتی TNF یک سیتوکین محوری در بروز روند التهاب در بیماری‌های خود ایمنی از جمله آرتریت روماتوئید است. اتانرسپت نیز همانند آدالیمومب این فاکتور التهابی را هدف قرار می‌دهد اما به نحوی دیگر؛ این مولکول پروتئینی در واقع حامل دو رسپتور برای فاکتور نکروزدهنده بافتی است که به قسمت ثابت ایمونوگلوبولین انسانی IgG1 متصل شده‌است. هر مولکول این دارو به دو مولکول فاکتور نکروزدهنده بافتی متصل شده و از اتصال آن‌ها به گیرنده مخصوصشان برروی سلول‌های سیستم ایمنی ممانعت به عمل می‌آورد و در نتیجه به طریق بیولوژیک فاکتور نکروزدهنده بافتی را غیر فعال می‌کند بدون آن‌که اثر تخریبی بر روی سلول‌های تولیدکننده آن داشته باشد.

دوزاژ توصیه شده برای درمان بیماران آرتریت روماتوئید به میزان هفته ای ۵۰ میلی گرم به صورت تزریق زیر جلدی می باشد. قیمت هر بسته ۵۰ میلی گرمی از این دارو ۴۶۰۰ دلار است.

با وجود این که پتنت این دارو در سال ۲۰۱۹ به اتمام می‌رسد، مشابه این دارو با نام تجاری آلتبرل توسط شرکت دارویی آریوژن در ایران تولید می‌شود. قیمت هر بسته ۵۰ میلی گرمی این دارو تنها ۳۷۵ هزار تومان است.

Rate this post
توسط
IgeahubEnbrelFDADrugs.com
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن