ایمونولوژیبیوتکنولوژی داروییکنترل ناقل ها

کشف فرایندی جدید در سیستم ایمنی برای کشتن عامل مالاریا

پژوهشگران مؤسسه Burnet فرآیند نوینی را شناسایی کرده‌اند که سیستم ایمنی از آن برای کشتن و نابود کردن مالاریا استفاده می‌کند. کشفی که می‌تواند ساخت واکسن‌های مؤثر مالاریا را تسهیل کند.


نتایج پژوهشی در مؤسسه Burnet نشان می‌دهد که سیستم ایمنی چگونه می‌تواند پروتئین‌های خاصی را برای کشتن مالاریا تحت کنترل درآورد و مسیرهای جدیدی برای ساخت واکسن ایجاد کند.

این پژوهش، نخستین پژوهشی بود که نشان داد آنتی‌بادی‌های تولید شده توسط سیستم ایمنی با پروتئین‌های مهمی در خون به نام مکمل‌ها تعامل می‌کنند تا توانایی عفونت زایی مالاریا را مسدود سازند.

به طور مهم، این پژوهش همچنین نشان داد که کودکان به طور طبیعی سطوح بالایی از این آنتی‌بادی‌ها را پس از عفونت مالاریا تولید می‌کنند که به نظر می‌رسد از آن‌ها در برابر مالاریا محافظت می‌کند.

کورتوفیک بیان کرده است: «پژوهش‌ها نشان داده‌اند که آنتی‌بادی‌ها به تنهایی می‌توانند مالاریا را مهار کنند، اما ما دریافتیم که اگر آنتی بادی‌ها از این پروتئین‌های مکمل استفاده کنند، این فعالیت مهاری تا اندازه زیادی افزایش می‌یابد. حتی زمانی که آنتی بادی ها غلظت پایینی داشتند، افزایش مکمل‌ها تاثیر کلی را افزایش داد. بنابراین اگر بتوان پاسخ‌های آنتی‌بادی را برای بهتر کردن آن در تعامل با مکمل‌ها پالایش کرد، نتیجه می‌تواند به طور قابل ملاحظه‌ای توانایی آن‌ها را در پیشگیری از عفونت و احتمالا پیشگیری از بیماری بالینی مالاریا، افزایش دهد.»

RTSS ، واکسن پیشگامی که مالاریا را پیش از آلوده ساختن کبد هدف قرار می‌دهد، تنها محافظتی جزئی معادل ۳۶ درصد در کودکان و ۲۸ درصد در نوزادان را فراهم می‌کند. سازمان بهداشت جهانی یک هدف بلندپروازانه برای مجوز واکسن مالاریا قرار داده است به‌طوریکه تا سال ۲۰۳۰ این واکسن می‌بایست حداقل ۷۳ درصد دربرابر مالاریای بالینی مؤثر باشد.

پروفسور بیسان اعلام کرد: «این یافته‌ها مکانیسم جدیدی از ایمنی را نشان می‌دهند که می‌توانیم از آن برای ساخت واکسن‌های مالاریا با تأثیر بیشتر و طولانی تر بهره برداری کنیم.»

بار جهانی مالاریا بین سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۱۵ به طور چشمگیری کاهش یافته است، اما این روند طی چند سال گذشته به علت افزایش مقاومت به داروها و حشره‌کش ها و دیگر عوامل، با رکود مواجه شده است. سالانه ۲۰۰ میلیون مورد مالاریا در جهان، که حدود ۵۰۰.۰۰۰ تا از آن‌ها منجر به مرگ می‌گردد، تخمین زده می‌شود.

کورتوفیک معتقد است: «مسیرهای پژوهشی آینده شامل ارزیابی RTSS برای تعیین این که آیا این واکسن می‌تواند آنتی‌بادی‌های عملکردی را به طور موثر تحریک کند یا خیر، و این امر چطور با تاثیر واکسن ارتباط برقرار می‌کند، همسو است.»

وی اظهار داشت: «یک سوم جمعیت جهان در خطر ابتلا به مالاریا هستند، بنابراین یک واکسن مؤثر یک پایان بازی نهایی با پتانسیل حفظ میلیون‌ها زندگی است.»

این پژوهش با همکاری مرکز پزشکی Radboudدانشگاه Nijmegen، در هلند، دانشگاه Case Western، Cleveland ایالات متحده، موسسه پژوهش‌های پزشکی کنیا، موسسه پژوهش پزشکی Papua گینه نو، و موسسه والتر و الیزا هال در ملبورن، انجام گرفته است.

✳️ مترجم: محمد شجاعیه

لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن