بیوتکنولوژی پزشکی

احتمال دخالت سیستم ایمنی در بیماری پارکینسون

✅ مطالعات جدید پیشنهاد می‌کند که سلول‌های T که در ایمنی بدن دخالت دارند، ممکن است که نقشی در بیماری پارکینسون داشته باشند. بیماری پارکینسون (PD)، شرایطی که معمولاً به سیستم عصبی وابسته است، به نظر می‌رسد با سیستم ایمنی نیز در ارتباط باشد. همکاری علم عصب‌شناسی و ایمنی‌شناسی شواهد مهمی درباره نقش سلول‌های T در پارکینسون ارائه کرده است.


محققان به بررسی نمونه‌های خون ۶۷ نفر بیمار مبتلا به پارکینسون و ۳۶ فرد سالم پرداختند. آن‌ها سلول‌های ایمنی را از خون جدا و سپس با پروتئینی به نام alpha-synucleins مخلوط کردند. این پروتئین در مغز افراد مبتلا به پارکینسون انباشته و منجر به مرگ سلول‌ها می‌شود. نتایج نشان داد که سلول‌های T خون افراد مبتلابه پارکینسون واکنش شدیدتری نسبت به پروتئین مذکور در مقایسه با گروه کنترل نشان می‌دهند.

آن‌ها دو ناحیه از alpha-synucleins را مشاهده کردند که به‌ صورت اختصاصی توجه سلول‌های T را به خود جلب می‌کردند: یک ناحیه با جهش‌های مرتبط با پارکینسون در ارتباط بود و دیگری تغییرات شیمیایی را به انجام می‌رساند که منجر به انباشتگی این پروتئین در مغز می‌شود. ۴ تنوع ژنتیکی مرتبط با واکنش سلول‌های T نسبت به این پروتئین شناسایی شد که نیمی از مبتلایان به پارکینسون حداقل حامل یکی از این انواع هستند درحالی‌که این واریاسیون‌های ژنتیکی تنها در ۲۰ درصد افراد سالم یافت می‌شود.

این نتایج این ‌طور پیشنهاد می‌کند که پارکینسون می‌تواند بیشتر شبیه به بیماری خودایمنی باشد تا آن چیزی که تا به امروز در نظر گرفته می‌شد. این یافته‌ها نشانگر زیستی جدیدی برای پارکینسون معرفی می‌کند که می‌تواند روزی در تشخیص بیماری کمک یا میزان کارکرد روش‌های درمان را ارزیابی نماید.

?ترجمه: یاسمن اسعدی

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

احتمال دخالت سیستم ایمنی در بیماری پارکینسون – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن