بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی داروییسرطان

سیستم ایمونوتراپی کنترل از راه دور برای درمان سرطان

✅ محققان، سیستمی مبتنی بر اولتراسوند ابداع کرده‌اند که به‌صورت کنترل از راه دور می‌تواند فرایند ژنتیکی در سلول‌های ایمنی T را کنترل کند. این سلول‌ها می‌توانند سلول‌های سرطانی را شناسایی کرده و از بین ببرند.

?محققان می‌گویند نیازی اساسی برای دست‌کاری غیرتهاجمی و از راه دور کنترل‌شده سلول‌ها، به‌ویژه برای برنامه‌های کاربردی برگردان‌شده در حیوانات و انسان‌ها وجود دارد.
این گروه، رویکردی نوآورانه در استفاده از ترکیب ژنتیک و مکانیک برای کنترل از راه دور ژن و فعال‌سازی سلول ایجاد کرده است. مکانیک-ژنتیک (mechanogenetics) یک مبحث علمی است و بر روی این‌که چگونه نیروهای فیزیکی و تغییرات خواص مکانیکی سلول‌ها و بافت‌ها بر بیان ژن تأثیر می‌گذارند، تمرکز دارد.

?در این روش، محققان با استفاده از اولتراسوند به‌صورت مکانیکی سلول‌های T را تحریک نموده و سپس سیگنال‌های مکانیکی را به کنترل ژنتیکی سلول‌ها تبدیل می‌کنند.
در این مطالعه، محققان نشان داده‌اند چگونه سیستم مکانیک-ژنتیک که از راه دور کنترل می‌شود می‌تواند برای مهندسی سلول‌های CAR-T به کار گرفته شود تا این سلول‌ها، سلول‌های سرطانی را هدف قرار داده و از بین ببرند. سلول‌های CAR-T طراحی‌شده دارای سنسورهای مکانیکی و ماژول‌های انتقال ژنتیکی هستند که از راه دور با اولتراسوند و از طریق تقویت میکروحباب‌ها فعال می‌شوند.

?پیتر یین ژیائو وانگ، پروفسور علوم مهندسی زیستی در دانشگاه کالیفرنیا سن‌دیگو دراین‌باره می‌گوید: «درمان سلولی با CAR-T در حال تبدیل شدن به یک رویکرد درمانی برای درمان سرطان است. بااین‌وجود، قبل از اینکه ایمونوتراپی مبتنی بر CAR بتواند به‌طور گسترده‌ای به تایید برسد، چالش‌های عمده‌ای همچنان وجود دارند. به‌عنوان‌مثال، هدف قرار دادن نامعین سلول‌های CAR-T در برابر بافت‌های غیربدخیم می‌تواند خطرناک باشد. درنهایت این کار می‌تواند به‌دقت و کارایی بی‌سابقه‌ای در ایمونوتراپی سلول‌های CAR-T در برابر تومورهای جامد منجر شود، درحالی‌که مسمومیت سلول‌های خارج توموری را به حداقل می‌رساند.»

?ترجمه: آزاده داودی

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

سیستم ایمونوتراپی کنترل از راه دور برای درمان سرطان – اخبار زیست فناوری

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن