تیمی از زیست‌شناسان و محققان علوم کامپیوتر با بهره‌گیری از نتایج بیان ژن، روشی مبتنی بر زمان را برای فهم سیگنالینگ نیتروژن در گیاهان به دست آورده‌اند.

تیمی از زیست‌شناسان و محققان علوم کامپیوتر با بهره‌گیری از نتایج بیان ژن، روشی مبتنی بر زمان را برای فهم سیگنالینگ نیتروژن در گیاهان به دست آورده‌اند. این روش جهت بررسی افزایش رشد گیاهان با استفاده از کود نیتروژن کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. نتایج این پژوهش می‌تواند به تغذیه انسان و هم چنین سلامت محیط‌ زیست کمک کند.


این پژوهش نشان می‌دهد که کدام یک از عوامل رونویسی در تنظیم ژن‌های دخیل در پاسخ‌ به نیتروژن دخیل هستند. دکتر Gloria Coruzzi در ارتباط با کاربرد این تحقیق می‌گوید: “با ساخت این شبکه‎‌‎های تنظیمی مبتنی بر بیان ژن‎‌های پاسخ‌دهنده به تیمار نیتروژن، ما به راحتی و با در نظر گرفتن گذر زمان، قادر خواهیم بود فرایند ژنتیکی دخیل در جذب نیتروژن و تبدیل آن به آمینواسیدهای شرکت کننده در سنتز ترکیبات نیتروژن‌دار هم چون DNA، پروتئین‎‌ها، و کلروفیل را آشکار سازیم. هم‌چنین با فهم این اطلاعات، می‌توان قدم‌های مفیدی در راستای افزایش تولید محصولات کشاورزی و نیز کاهش مصرف کودهای نیتروژنه که برای محیط‌زیست مضر است، برداریم.

در این پژوهش، زمان به‌عنوان بعد چهارم و عمدتا ناشناخته در GRNها (شبکه های کنترل ژنی) با هدف شناسایی عوامل رونویسی مرتبط با پاسخ ژنتیکی به نیتروژن، استفاده شد. به طور خاص، درک اینکه چگونه عوامل رونویسی در زمان‌های مختلف عمل می‌کنند، می‌تواند دانشمندان را در دست یابی به ژن‌های درگیر در پاسخ اولیه، و پیش‌بینی عملکرد زمانی کل شبکه تنظیمی یاری کند.

اکنون با بهره‌گیری از این نتایج می‌توان دانش لازم در خصوص اینکه چگونه 155 عامل رونویسی در پاسخ به نیتروژن دخیل هستند، مورد مطالعه قرار داد. هم چنین می‌توان تاثیر آن را در فرایندهای اصلی دیگر در گیاه همانند: ریتم های شبانه روزی، فتوسنتز، و متابولیسم RNA که در خلال فرایندهایی چون رشد، نمو و عملکرد گیاه رخ می دهند، بررسی کرد.

☑ لینک خبر
☑ لینک مقاله
☑ عضویت در زیست فن کشاورزی
☑ عضویت در کانال زیست فن

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده داور عابدینی
بارگذاری بیشتر در بیوتکنولوژی کشاورزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بررسی کنید

عملکرد بهتر جوامع متنوع گیاهی نسبت به جوامع تک گونه ای

جوامع متنوع گیاهی یا جانوری همواره عملکرد بهتری نسبت به جوامع تک‌گونه‌ای داشته‌ اند. با ای…