بیوتکنولوژی کشاورزیتثبیت نیتروژنکارایی مصرف نیتروژن

سیگنالینگ نیتروژن در گیاهان

تیمی از زیست‌شناسان و محققان علوم کامپیوتر با بهره‌گیری از نتایج بیان ژن، روشی مبتنی بر زمان را برای فهم سیگنالینگ نیتروژن در گیاهان به دست آورده‌اند. این روش جهت بررسی افزایش رشد گیاهان با استفاده از کود نیتروژن کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. نتایج این پژوهش می‌تواند به تغذیه انسان و هم چنین سلامت محیط‌ زیست کمک کند.


این پژوهش نشان می‌دهد که کدام یک از عوامل رونویسی در تنظیم ژن‌های دخیل در پاسخ‌ به نیتروژن دخیل هستند. دکتر Gloria Coruzzi در ارتباط با کاربرد این تحقیق می‌گوید: “با ساخت این شبکه‎‌‎های تنظیمی مبتنی بر بیان ژن‎‌های پاسخ‌دهنده به تیمار نیتروژن، ما به راحتی و با در نظر گرفتن گذر زمان، قادر خواهیم بود فرایند ژنتیکی دخیل در جذب نیتروژن و تبدیل آن به آمینواسیدهای شرکت کننده در سنتز ترکیبات نیتروژن‌دار هم چون DNA، پروتئین‎‌ها، و کلروفیل را آشکار سازیم. هم‌چنین با فهم این اطلاعات، می‌توان قدم‌های مفیدی در راستای افزایش تولید محصولات کشاورزی و نیز کاهش مصرف کودهای نیتروژنه که برای محیط‌زیست مضر است، برداریم.

در این پژوهش، زمان به‌عنوان بعد چهارم و عمدتا ناشناخته در GRNها (شبکه های کنترل ژنی) با هدف شناسایی عوامل رونویسی مرتبط با پاسخ ژنتیکی به نیتروژن، استفاده شد. به طور خاص، درک اینکه چگونه عوامل رونویسی در زمان‌های مختلف عمل می‌کنند، می‌تواند دانشمندان را در دست یابی به ژن‌های درگیر در پاسخ اولیه، و پیش‌بینی عملکرد زمانی کل شبکه تنظیمی یاری کند.

اکنون با بهره‌گیری از این نتایج می‌توان دانش لازم در خصوص اینکه چگونه ۱۵۵ عامل رونویسی در پاسخ به نیتروژن دخیل هستند، مورد مطالعه قرار داد. هم چنین می‌توان تاثیر آن را در فرایندهای اصلی دیگر در گیاه همانند: ریتم های شبانه روزی، فتوسنتز، و متابولیسم RNA که در خلال فرایندهایی چون رشد، نمو و عملکرد گیاه رخ می دهند، بررسی کرد.

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن کشاورزی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن