سرطانکریسپرویرایش ژنوم

تهیه نقشه عمومی شبکه های اندرکنش ژنتیکی در سلول های سرطانی

سرطان، بیماری ناهمگونی با تعداد بی شماری از انواع است که تفاوت هایی در ریشه های ژنتیکی خود دارند. در نتیجه، سرطان ها بر مسیرهای متعددی جهت بقا متکی هستند و به عوامل ضد سرطان پاسخ های متفاوتی می دهند. تبیین دقیق این مسیرهای متنوع و تشخیص نقاط آسیب پذیر جهت اهداف دارویی درمان های ضدسرطان جدید، چالش بزرگی برای محققین بوده است.


محققین MIT گام بزرگی در مقابله با این چالش برداشته اند: آن ها در همه ی ۱۴ نوع رده سلولی لوسمی حاد مغز استخوان (AML) که سابقا توسط توالی یابی ژنومی شناسایی شده بودند، موفق به شناسایی دسته ی ژن های ضروری -که برای بقاء و تکثیر سلولی ضروری اند- شدند. با ترکیب “نقشه ژن های ضروری” با اطلاعات ژنتیکی موجود، مطالعه این محققین، نقاطی را در زیرمجموعه های ژنتیکی مشخص شده ی سرطان، مشخص نمود که می توان از آن ها برای توسعه درمان های جدید استفاده نمود.

قسمت اعظم تمرکز تحقیق بر روی ژن ها و مسیرهای پروتئینی مرتبط با انکوژن Ras بوده است؛ چرا که این ژن، فعال ترین آنکوژن جهش یافته در سرطان های انسانی است که به مانند بسیاری از سرطان های دیگر، نقشی در AML نیز دارد. از آن جا که پروتئین Ras جهش یافته، خود کاملا مقاوم به دارو است، محققان به دنبال آن بوده اند تا با استفاده از ژن هایی که سرطان های با ژن جهش یافته Ras بدان ها وابسته اند، راهی برای درمان مؤثر بیابند.

با استفاده از روش ویرایش ژنی کریسپر، این امکان برای محققین فراهم گردید تا به بررسی سریع اثر حذف هر یک از ۱۸۰۰۰ ژن کدکننده پروتئین بپردازند. در نتیجه به سرعت توانستند لیستی از ژن های مورد نیاز در سلول های دارای جهش Ras تهیه نمایند.

ترجمه : محمد بهنام راد

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن