ایمونولوژیبیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی داروییژنومیکس

شبیه‌سازی سیستم ایمنی نیاز به درمان‌های چندگانه برای بیماری sepsis را ضروری می‌سازد

✅ دانشمندان با استفاده از یک مدل محاسباتی از سیستم ایمنی بدن انسان نشان‌ داده‌اند که احتمالا هدف‌گیری مراحل چندگانه دخیل در فرآیندهای مولکولی ایجادکننده sepsis می‌تواند در مبارزه بهتر با این بیماری موثر واقع شود.

? Sepsis یک اختلال در تنظیم پاسخ التهابی طبیعی بدن به آسیب و عفونت است. افراد مبتلا به sepsis ممکن‎است اکسیژن، مایعات درون وریدی و همچنین آنتی‌بیوتیک‌ها را برای مبارزه با عفونت پایدار دریافت کنند، اما این شرایط ۲۸ تا ۵۰ درصد از بیماران مبتلا را از بین ‌می‌برد. تاکنون، داروهای توسعه‎یافته در مبارزه با فرایندهای مولکولی پایه sepsis موفقیت بالینی را از خود نشان نداده‌اند.

?پژوهشگران به‌منظور کشف چالش‌های مولکولی درمان sepsis، یک مدل محاسباتی از سیستم دفاعی بدن انسان را که قبلا به‌طور ویژه برای بررسی التهاب سیستمیک توسعه‌ یافته‌بود، مورد استفاده قرار دادند. این مدل چگونگی رفتار سلول‌های سیستم ایمنی بدن و مولکول‌های سیگنالینگ در طول sepsis و اثرات اختلال در بخش‌های مختلف این فرایند را شبیه‌سازی می‌کند.

?پژوهشگران با استفاده از این مدل نشان داده‌اند که اختلال در یک فرایند سیگنالینگ تک در یک نقطه (یا فقط چند نقطه) در زمان برای درمان sepsis مناسب نیست. این امر می‌تواند توضیح دهد که چرا تلاش‌های قبلی که از چنین استراتژی استفاده می‌کردند در درمان بیماری موثر نبوده‌است. در عوض، شبیه‌سازی نشان داد که درمان موفقیت‌آمیز نیازمند داروهایی است که به‌طور مکرر فرایندهای چندگانه سیستم ایمنی بدن را هدف قرار می‌دهند.

? این مدل همچنین نشان داد که رویکرد چند هدفه «یک اندازه مناسب همه است» هنوز هم مناسب نیست و «پزشکی دقیق» نیازمند درمان برای خودسازگاری بر اساس پاسخ فردی هر بیمار است. پژوهشگران به این نتیجه رسیده‌اند که مدل‌سازی محاسباتی برای تولید مقدار داده‌های موردنیاز توسط الگوریتم‌های یادگیری-ماشین به‌منظور کمک به توسعه داروهای موثر sepsis ضروری است.

? یکی از پژوهشگران این پروژه گفت: « این پروژه بررسی این واقعیت را بررسی می‌کند که چگونه مردم درحال‌حاضر درباره تلاش برای درمان sepsis در سطح طراحی دارو فکر می‌کنند.» وی ادامه داد: « این یافته‌ها به‌طور امیدبخش به مطالعه در این زمینه کمک خواهد کرد که در واقع مسیری را برای درمان موثر از قبیل نمونه‌برداری و تشخیص با وضوح بالا و درک اینکه پاسخ «یک اندازه مناسب همه» وجود ندارد، فراهم می‌کند.»

?ترجمه: فائزه ابوطالبی

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

شبیه‌سازی سیستم ایمنی نیاز به درمان‌های چندگانه برای بیماری sepsis را ضروری می‌سازد

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن