اخباربیماری های عفونی

شروع زود هنگام فصل آنفلونزا در آمریکا

آنفلونزای زمستانی امسال در آمریکا زودهنگام‌ترین شروع در بیش از ۱۵ سال اخیر را داشته است. طبق گفته مسئولین حوزه سلامت، موجی از بیماری در جنوب ایالات متحده به شکل وسیعی در حال پخش شدن است و احتمال قابل قبولی وجود دارد که زودتر از معمول به اوج خود برسد.


آخرین دوره آنفلونزا که به این زودی شروع شد، در زمستان ۲۰۰۴-۲۰۰۳ رخ داد. برخی از کارشناسان معتقدند که این شروع زودهنگام ممکن است به این معنی باشد که باید انتظار سختی‌های زیادی را داشته باشیم اما دیگران می‌گویند که هنوز برای اظهار نظر بسیار زود است.

اسکات اپرسون که بیماری‌های شبیه به آنفلونزا را برای مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ردیابی می‌کند، می‌گوید: “این موضوع به شدت به ویروس‌هایی بستگی دارد که در حال پخش هستند. الگویی قابل پیش‌بینی همانند این که اگر زودتر شروع شود، سخت‌تر خواهد بود و یا اگر دیرتر شروع شود، از شدت آن کاسته می‌شود، وجود ندارد.”

انواع متفاوتی از ویروس‌های آنفلونزا وجود دارد و نوعی که در بیش‌تر بخش‌های آمریکا بیماری‌زا بوده، تعجب‌آور است، زیرا این نوع از ویروس‌های آنفلونزا به طور معمول تا ماه مارس یا آوریل شایع نمی‌شوند. این ویروس به طور معمول و به اندازه سایر انواع ویروس‌های آنفلونزا برای افراد مسن خطرناک نیست که این نکته مثبتی محسوب می‌شود، زیرا در بیش‌تر انواع آنفلونزا بیش‌تر موارد بستری و مرگ در هر زمستان در سنین بالا رخ می‌دهد. هر چند چنین ویروس‌هایی می‌توانند اثرات شدیدی بر کودکان و افراد جوان‌تر از ۵۰ سال داشته باشند.

لوییزیانا اولین ایالتی بود که به شدت از شیوع آنفلونزا ضربه خورد. طبق گفته‌ی پزشکان ساکن لوییزیانا، از اکتبر تعداد زیادی از بیماری‌های مشابه آنفلونزا مشاهده شده است. بر اساس گفته دکتر تونی گراس، سرپرست بخش طب اورژانس بیمارستان، در بیمارستان کودکان نیو اورلئانز، موارد بیماری‌های گزارش شده در مدت گذشته از پاییز امسال، از کل زمستان گذشته بیش‌تر بوده است. وی می‌گوید: “این بیماری بی‌شک با نشانه‌هایی، شامل تب، استفراغ و اسهال همراه است که شما را یک هفته در تخت می‌اندازد، اما در بیمارستان هنوز مرگی رخ نداده است و مشکلات جدی نیز مشاهده نشده است.”

مسئولین حوزه سلامت معمولاً آغاز فصل آنفلونزا را از زمانی محاسبه می‌کنند که برای حداقل سه هفته متوالی درصد قابل توجهی از ملاقات‌کنندگان در مطب دکترها به بیماری‌های مشابه به آنفلونزا مبتلا شده باشند. مسئولین مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری می‌گویند که این دوره شروع شده است. تخمین زده شده است که ۱.۷ میلیون نفر در کشور مبتلا به آنفلونزا و ۱۶,۰۰۰ نفر در بیمارستان بستری شده‌اند و ۹۰۰ مورد مرگ مربوط به آنفلونزا رخ داده است.

شدیدترین ترافیک بیماری در شش ایالت از تگزاس تا جورجیا ایجاد شده است. ولی بنابر آمار جدید، مسئولین مراکز کنترل بیماری بیان کرده‌اند که تعداد این ایالت‌ها تا ۱۲ ایالت افزایش یافته است. به طور کلی آنفلونزا، نه لزوما با شیوع بالا، در ۱۶ ایالت پخش شده است.

فصل آنفلونزای قبلی شروع کم‌تلفاتی داشت، اما مشخص شد که طولانی‌ترین دوره در ۱۰ سال گذشته است. بر اساس تخمین‌های اولیه، این دوره با حدودا ۴۹,۰۰۰ مورد مرگ بیماران، و ۵۹,۰۰۰ مورد بستری شدن بیماران خاتمه یافت. این دوره، دوره پرتلفاتی محسوب می‌شد، اما نه به اندازه دوره قبل از آن، که آنفلونزا ۶۱,۰۰۰ مورد مرگ و ۸۱۰,۰۰۰ بستری شدن را رقم زد.

بر اساس گفته اپرسون در هر دوره از دوره‌های آنفلونزای قبلی، واکسن آنفلونزا در برابر ویروس غالب ضعیف عمل کرد و هنوز برای اظهار نظر درباره عملکرد واکسن فعلی بسیار زود است. همچنین این احتمال وجود دارد که دوره آنفلونزا در این ماه به اوج خود برسد، که به شکل نامعمولی زودهنگام خواهد بود. معمولاً فصل آنفلونزا تا حدود ماه فوریه به اوج نمی‌رسد.

۴/۵ - (۱ امتیاز)
توسط
Medical Xpress
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن