اقتصاد زیستی

شرکتهای برتر داروهای بیولوژیک از کجا شروع کردند؟

?در مطالب قبل گفتیم بازارهای پیشرفته جایگاه اصلی را در تولید محصولات بیوتک دارند. عوامل زیادی در پیشرو بودن بازار داروهای بیوسیمیلار در کشورهای پیشرفته وجود دارد، یکی از آنها وجود شرکتهای برند دارویی و بسیار باسابقه در بازار داروهای سنتی یا ژنریک این کشورهاست.

به دلیل حاشیه سود بالا و استراتژیک بودن داروهای بیولوژیک، بسیاری از این غولهای دارویی جهان به داروهای بیوسیمیلار روی آوردند که طبیعتا رقابت را برای کشورهای بازارهای نوظهور را بیش از پیش سخت تر می کند.

?شرکت J&J در سال ۱۸۸۶ بنیان نهاده شد که هدف آن تولید دارو پس از کشف میکروبها بود. تا مدتها نام شرکت J&J مترادف با وسایل استریل و ضدعفونی کننده مورد استفاده در بیمارستانها گردید.

در حدود سال ۱۹۱۰ این شرکت دو محصول پرفروش چسب زخم و کرم بچه را به بازار فرستاد و با استقبال گسترده روبرو شد.

?نوارتیس نیز از جمله شرکتهایی است که از تولید رنگهای شیمیایی به داروسازی روی آورد.

نوارتیس از ادغام دو شرکت کاملا متفاوت یعنی یک شرکت تولید کننده رنگ و یک شرکت تولید کننده فرآورده های شیمیایی تشکیل شده است.

در سال ۱۷۵۸ فردی به نام ژوآن رادولف شرکتی با نام Geigy برای خرید و فروش مواد شیمیایی، رنگ و دارو در سوئیس تاسیس کرد.

با درآمد حاصله او به تدریج یک شرکت تولید کننده رنگ نیز خریداری کرد که بعدا با نامش شرکت صنایع شیمیایی Ciba شد.

?قطران به عنوان فرآورده جانبی صنایع ذغال سنگ را می توان به رنگ های روشن و براق تبدیل کرد. کشف این موضوع در قرن نوزدهم در عالم شیمی غوغایی به پاکرد که باعث تحقیقات بسیار گسترده ای جهت تهیه رنگ های صنعتی به جای رنگهای طبیعی و گران قیمت گردید.

در همین زمان یعنی در سال ۱۸۶۳ این موضوع توجه یک بازرگان ابریشم به نام فردریک بایر و یک تولیدکننده منسوجات که هر دو اهل آلمان بودند، را به خود جلب کرد و این دو تصمیم به سرمایه گذاری در این زمینه شدند که نتیجه آن تاسیس شرکت Bayer & Co در سال ۱۸۶۳ بود.

شهرت شرکت بایر به عنوان یک تولیدکننده مواد دارویی نتیجه توانایی بسیار بالای این شرکت در تولید فرآورده های شیمیایی بوده است.

شیمیدانهای شاغل در بایر تا سال ۱۹۰۰ کلیه فرآورده های جدید شیمیایی تولیدشده را از نظر کارایی دارویی آنها نیز مورد آزمایش قرار می دادند. اولین موردی که باعث شد بایر وارد جرگه داروسازان شود در سال ۱۸۸۸ اتفاق افتاد.

? در تصویر زیر شرکتهای برتر داروسازی را نشان می دهد که به تدریج وارد تولید داروهای بیولوژیک شدند و توانستند سهم درآمدی قابل توجهی را از این حوزه بدست می آورند.

#بیوسیمیلار #BigPharma

نویسنده: حسین گدازی

☑️منابع: لینک-۱، لینک-۲، لینک-۳

? کانال اقتصاد زیستی

شرکتهای برتر داروهای بیولوژیک از کجا شروع کردند؟ – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن