مقاومت آنتی بیوتیکیمیکروبیوم

ابداع روشی برای شناسایی باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک‌های روز مبادا

اشرشیا کلای و کلبسیلا نمونیه، دو جنس از خانواده ی انتروباکتریاسه هستند که عامل طیفی از بیماری های گوارشی و تنفسی می باشند. این باکتری ها با تولید بتالاکتاماز به آنتی بیوتیک های بتالاکتامی مقاوم شده و اخیرا گزارش هایی از مقاومت آن ها در برابر کلسیتین که آخرین خط دفاعی در برابر بیماری های عفونی می باشد نیز گزارش شده است.


مقاومت به کلسیتین به دو دسته ی مقاومت کرموزومی و مقاومت پلاسمیدی تقسیم می شود. مقاومت کروموزومی فقط پس از تقسیم سلولی به سلول های دختر به ارث می رسد ولی مقاومت پلاسمیدی از طریق انتقال افقی ژن ها، می تواند حتی از گونه ای به گونه ی دیگر نیز منتقل شود و به همین دلیل بسیار خطر آفرین و نگران کننده است.

حال اگر بتوان به سرعت، باکتری های دارای این فرم از مقاومت را تشخیص داد، می توان با ایزوله کردن بیمار تا زمان بهبود، از پخش شدن ژن های مقاومت بین باکتری ها جلوگیری نمود.

محققین دانشگاه South Paris، با بررسی ۱۳۴ کلنی باکتریایی مختلف به وسیله ی دستگاه مَس اسپکترومتر، موفق به ابداع روشی شدند که به وسیله ی آن می توان نه تنها باکتری های مقاوم به کلسیتین را از انواع مقاوم تشخیص داد، بلکه می توان پی برد مقاومت کدام یک از آن ها بر مبنای پلاسمید است.

از آن جایی که این دستگاه در بیشتر بیمارستان ها وجود دارد، می توان به وسیله این روش، در عرض ۱۵ دقیقه و با هزینه ای کمتر از یک دلار، باکتری‌های مقاوم به کلسیتین را شناسایی کرد.

همچنین این روش برای پی بردن به توانایی داروهای جدید در دوباره حساس ساختن باکتری های مقاوم به کلسیتین،به این آنتی بیوتیک نیز قابل استفاده است.

ترجمه: محمدحسین عباسپور

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن