بیوتکنولوژی کشاورزی

شناسایی بخشی از مسیر شکل‌گیری چوب در کاج

✅فرآیند تنظیم متابولیسم اسیدآمینه فنیل‌آلانین مخصوصاً در مخروطیان، که گونه‌هایی با عمر طولانی بوده و از مقادیر زیاد کربن در چوب خود استفاده می‌کنند، اهمیت زیادی دارد. در مطالعه انجام‌شده توسط محققین Universitario de Teatinos اسپانیا، فاکتور رونویسی ژن PpNAC1 در کاج دریایی با نام علمیPinus pinaster را مورد مطالعه قرار داده و دریافته‌اند که این فاکتور، تنظیم‌کننده اصلی تولید فنیل‌آلانین است.


?در این تحقیق مشخص شده که ژن PpNAC1 در بافت چوب ثانویه و لایه متراکم چوب درختان کاج دریایی بالغ بیان می‌شود. خاموشی ژن PpNAC1 در P. pinaster منجر به تغییر الگوی آوندی ساقه و کاهش تنظیم چندین ژن وابسته به سنتز دیواره سلولی می‌گردد.

?آنالیزهای بیشتر نشان داده که ژن PpNAC1 علاوه بر فعال‌سازی بیان خود، قادر به فعال‌سازی پروموتور PpMyb4 نیز است و پروتئین PpMyb4 هم به‌نوبه خود ژن PpMyb4 (تنظیم‌کننده سنتز فنیل‌آلانین و لیگنین در کاج دریایی) را فعال می‌کند.

?شایان ذکر است که شناخت مکانیسم‌های کنترلی شکل‌گیری چوب، از مهم‌ترین مسائل در زیست‌شناسی درختان است و راه را برای استفاده از بیوتکنولوژی در مخروطیان هموار می‌کند.

?ترجمه: مریم باورساد

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن کشاورزی
☑️عضویت در کانال زیست فن

شناسایی بخشی از مسیر شکل‌گیری چوب در کاج – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن