زیست نشانگرهاسرطان

شناسایی بیومارکری برای سرطان مثانه

محققان به کمک یک تکنیک جدید که از روش FTIR و آنالیز پروتئومیکس استفاده می‌کند، اولین بیومارکر پروتئینی به نام AHNAK2 برای سرطان مثانه(BC) را کشف کردند. این بیومارکر التهاب خوش‌خیم را از سرطان مثانه به خوبی تمییز می‌دهد و قادر است به پزشکان برای تصمیم‌گیری تشخیصی در آینده کمک کند.


سرطان مثانه دومین بدخیمی دستگاه ادراری-تناسلی است که تقریباً ۷۵% بیماران در مراحل ابتدایی و غیرتهاجمی و ۲۵% دیگر مراحل انتهایی آن را تجربه می‌کنند که در این مرحله تومور به عضله صاف نفوذ می‌کند. ارزیابی‌های رایج برای درجه‌بندی تومور از طریق مشاهده مقاطع بافتی رنگ‌شده توسط یک پاتولوژیست یا به روش ایمنوهیستوشیمی صورت می‌گیرد. با این‌حال، گاهی اوقات تفسیر این‌ اطلاعات به ویژه در زمان وجود التهاب خوش‌خیم، مشکل است، چرا که برخی از درمان‌ها برای سرطان مثانه از عوامل پیش‌التهابی استفاده می‌کنند.

محققان این سیستم تفسیر پاتولوژی دیجیتال را با استفاده از تصویربرداری IR برای کمک به پاتولوژیست‌ها توسعه دادند. این تکنیک در ترکیب با یک روش پروتئومیکس، امکان شناسایی AHNAK2 را به عنوان یک بیومارکر جدید و مهم برای BC فراهم کرده و نتایج آن محققان را ترغیب می‌کند تا این تکنیک دیجیتالی را در مورد سایر آسیب‌شناسی‌ها نیز به کار ببرند.

این تکنیک قادر به طبقه‌بندی مقاطع نازک بافت از طریق رنگ‌آمیزی و شناسایی مناطق مورد نظر با استفاده از تصویربرداری FTIR است. تصاویر رنگی حاصل، طبقه‌بندی بافتی را که شامل نوع سرطان، زیرگروه آن، نوع بافت، وضعیت التهاب و حتی درجه تومور می‌شود به صورت خودکار انجام می‌دهد.

در این مطالعه ۱۰۳ نمونه تازه و فریزشده (از جمله ۴۱ مورد با تشخیص التهاب مثانه (Cystitis) و ۱۹ مورد کارسینوم مرحله ابتدایی و ۴۳ مورد کارسینوم مراحل انتهایی) با استفاده از تصویربرداری FTIR مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج نشان داد که این تکنیک در مقایسه با ارزیابی تصاویر رنگ‌شده توسط یک آسیب‌شناس آموزش‌دیده، ۹۵٪ دقیق‌تر، حساس‌تر و اختصاصی‌تر بود و می‌تواند بین بافت سالم و انواع کارسینوم تمایز قائل شود.

آن‌ها سپس نمونه‌های هموژن بافتی به دست آمده که توسط لیزر برش‌ داده شدند، آنالیز کرده و سه بیومارکر بالقوه شناسایی شدند که قادر بودند التهاب مثانه و کارسینوم تهاجمی بافت پوششی دستگاه ادراری در مراحل انتهایی را از هم تشخیص دهند. در این میان AHNAK2 بهترین عملکرد را نشان داد. نتایج تحقیقات بیش‌تر، حساسیت ۹۷ درصدی و اختصاصیت ۶۹ درصدی در تمایز قائل شدن بین التهاب شدید مثانه و CIS را با اندازه‌گیری بیومارکر AHNAK2 نشان داد.

در این مطالعه محققان، AHNAK2 را در دو مرحله به عنوان یک بیومارکر منتخب برای BC مشخص و تأیید کردند. آن‌ها معتقدند AHNAK2 توانایی تبدیل شدن به یک ابزار تشخیصی بسیار مفید برای شناسایی عود مجدد CIS در آینده را دارد. هم‌چنین امکان درمان زودهنگام بدخیمی را فراهم کرده و از درمان غیرضروری یا برداشت مثانه در کسانی که در وضعیت التهابی هستند، پیش‌گیری می‌کند.

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن