بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی دارویی

شناسایی ترکیب مهارکننده ویروس ابولا

یافته‌های یک مطالعه جدید به سرپرستی دانشگاه Georgia State نشان داده‌است که یک ترکیب شیمیایی آلی می‌تواند عملکرد ضد ویروسی مؤثری را در برابر ویروس ابولا (Ebola virus) و چندین ویروس دیگر ارائه دهد. محققان بر این باورند که بنزوکینولین (benzoquinoline) توانایی رشد و تکثیر ویروس ابولا را در کشت‌های سلولی مهار می‌کند.


ویروس ابولا، یکی از اعضای خانواده فلاویروس (filovirus)، یک ویروس RNA‌دار تک رشته‌ای است که باعث ایجاد بیماری شدید در انسان می‌گردد. بزرگترین مورد شیوع خانواده فلاویروس مربوط به ویروس ابولا در آفریقای غربی طی سال‌های 2013 تا 2016 گزارش شده‌‌است که بیش از 28000 مورد عفونت و 11000 مورد مرگ‌و‌میر را به‌همراه داشته‌است.

تنها درمان‌های تجربی موجود بود و بازماندگان، از جمله کارکنان مراکز مراقبت‌های بهداشتی، در معرض خطر ابتلا به عفونت‌های مزمنی هستند که از ویروس‌های باقی‌مانده در برخی از بخش‌های بدن مثل چشم و بیضه‌ها منشا می‌گیرند. این بخش‌ها می‌توانند مواد خارجی را بدون ایجاد پاسخ ایمنی التهابی تحمل کنند. هیچ داروی مورد تأییدی برای درمان ویروس ابولا و یا سایر عفونت‌های فلاوویروسی وجود ندارد، بنابراین یک نیاز اساسی در زمینه رویکردهای درمانی جدید ایجاد شده‌است. یکی از اهداف بالقوه آنتی‌ویروس، ماشین و فعالیت‌های ویروسی است که در سنتز RNA ویروس ابولا دخیل هستند.

محققان در این مطالعه، کتابخانه‌ای از 200000 ترکیب مولکولی کوچک را برای شناسایی مهارکننده‌های بالقوه سنتز ویروس ابولا غربالگری کردند. آن‌ها 56 ترکیب را شناسایی کردند که قادر بودند فعالیت ویروس ابولا را بیش از 70 درصد مهار ‌کنند، این در حالی است ‌که کمتر از 20 درصد احتمال سمیت سلولی برای آن‌ها گزارش شد. این محققان موفق شدند سه ساختار شیمیایی با فعالیت ضد ویروسی قوی علیه ویروس ابولا را در کشت سلولی کشف کنند. سلول‌های اپیتلیال ریه انسان و سلول‌های کلیوی جنینی انسان در معرض چندین ویروس از جمله ویروس ابولا، ویروس ماربورگ (Marburg virus)، ویروس vesicular stomatitis و ویروس زیکا (Zika virus) قرار گرفتند و اثرات ضد ویروسی این سه ساختار شیمیایی مشاهده شد.

یکی از این ساختارهای شیمیایی، بنزوکینولین، فعالیت ضد ویروسی قوی را علیه ویروس ابولا نشان داد. این ترکیب همچنین بر علیه ویروس ماربورگ، یکی‌دیگر از اعضای مرگبار خانواده فلاویروس، و ویروس vesicular stomatitis مؤثر بود. ویروس vesicular stomatitis یکی از اعضای خانواده رابدوویروس‌ها (rhabdovirus) است که می‌تواند حشرات، گاو، اسب‌ها و خوک‌ها را آلوده کند.

این مطالعه بخشی از تلاش‌های بیش‌تر برای یافتن درمان‌های مؤثر بر علیه عفونت‌های بسیار خطرناک ویروس ابولا است.

 

☑ لینک خبر
☑ لینک مقاله
 عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑ عضویت در کانال زیست فن

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن