مقاومت آنتی بیوتیکی

شناسایی سویه های مقاوم به کارباپنم

کارباپانم یکی از کلاس های آنتی بیوتیک های بتالاکتام است که ساختاری مشابه با پنی سیلین و سفالوسپورین ها دارد. اگر چه بیشتر باکتری ها، استراتژی های هوشمندانه ای برای مقاومت به بتالاکتام ها طراحی کرده اند، ولی بسیاری از آن ها، توان تجزیه ی کارباپانم را ندارند. به همین دلیل این آنتی بیوتیک، برای درمان عفونت های حاصل از باکتری های مقاوم به چندین آنتی بیوتیک به عنوان آخرین خط دفاعی استفاده می شود. با این حال برخی سویه ها با توان تولید کارباپاناماز، آنزیم تجزیه کننده ی کارباپانم شناسایی شده اند و نیازی شدید به روش هایی برای تشخیص سریع این سویه ها احساس می شود.


اخیرا تیمی تحقیقاتی از دانشگاه East china، روشی برای شناسایی سریع پاتوژن های تولید کننده کارباپاناماز تعبیه کرده اند. طی این روش مولکول هایی مشابه کارباپانم استفاده می شود با این تفاوت که این مولکول که CVB-1 نام دارد به یک رنگ فلئورسنت متصل است. در صورت تولید کارباپاناماز فعال توسط عوامل بیماری زا، CVB-1 شکسته شده و از بخش فلئورسنت جدا خواهد شد، در نتیجه ی این اتفاق رنگ سبز در محیط ایجاد خواهد شد.

با استفاده از این روش می توان به سرعت چند دقیقه، سویه های مقاوم به کارباپانم را شناسایی کرد و با استفاده از روش های درمانی کارآمدتر برای درمان عفونت های حاصل از این پاتوژن ها، از مصرف بی فایده ی کارباپانم جلوگیری نمود.

ترجمه : محمدحسین عباسپور

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن