ایدزبازنشرعفونت ویروسی

شناسایی عفونت نهفته HIV در بدن

هشدار طبیعی سیستم ایمنی بدن برای مقابله با ویروس HIV

محققان روشی بالقوه برای ریشه‌کن کردن عفونت نهفته HIV که درون سلول‌های ایمنی آلوده خاموش است، شناسایی کرده‌اند. آن‌ها با مطالعه سلول‌های ایمنی بدن انسان نشان دادند که چنین سلول‌هایی دارای سیستم هشدار طبیعی هستند که فعالیت یک پروتئین خاص HIV را تشخیص می‌دهد.


چرا مبارزه با HIV دشوار است؟

استفاده از CAR-T cell برای از بین بردن ویروس HIV


درمان HIV طی ۳۰ سال گذشته بسیار پیشرفت کرده‌است. ابتلا به این بیماری که در گذشته حکم مرگ داشت، اکنون در بسیاری از مناطق جهان یک وضعیت قابل کنترل است. درمان ضد ویروسی از تکثیر ویروس جلوگیری می‌کند، اما نمی‌تواند عفونت را از بین ببرد. بسیاری از آزمایشات بالینی در حال بررسی روش‌های ممکن برای پاک کردن عفونت نهفته HIV است.

این استراتژی متکی به تشخیص فعالیت یک پروتئین خاصی به نام HIV پروتئاز است که ویروس برای تکثیر و انتشار به آن احتیاج دارد. محققان یک سیستم هشدار طبیعی که در داخل سلول‌های ایمنی بدن انسان یافت شده و CARD8 نامیده می‌شود شناسایی کردند که HIV پروتئاز فعال را تشخیص می‌دهد. هنگامی که سلول آلوده به ویروس است، HIV پروتئاز غیرفعال است و CARD8 نمی‌تواند آن را تشخیص دهد.

مدت‌هاست که گروهی از داروها برای جلوگیری از وارد شدن مواد ژنتیکی HIV به سلول‌های جدید استفاده می‌شوند. اما اکنون، محققان دریافته‌اند که آن‌ها عملکرد دیگری نیز دارند: فعال کردن HIV پروتئاز در داخل سلول آلوده.

وقتی سلول‌های T آلوده با این دارو درمان شوند، پروتئاز قبل از خروج ویروس، با موفقیت فعال می‌شود. این باعث التهاب CARD8 شده و سلول‌های آلوده طی چند ساعت از بین می‌روند. این یک مسیر بالقوه برای پاکسازی ویروس است.

Rate this post
توسط
نشریه به توان سلول
منبع
Science Daily
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن