مهندسی ژنتیک

گامی دیگر در جهت شناسایی مکانیسم مسئول خاموشی ژن‌ها در ذرت

✅تیمی از محققین آمریکایی، از مکانیسم ناشناخته‌ای که باعث تحریک خاموشی ژن در ذرت می‌شود، پرده برداشته‌اند. خاموشی ژن صفات ژنتیکی را مسدود می‌سازد و اصلاح‌کنندگان گیاهی، آن را به‌عنوان کلید انتقال صفات وراثتی از نسلی به نسل دیگر در نظر می‌گیرند.


?محقق ارشد، سوریندر چوپرا، استاد ژنتیک ذرت در کالج علوم کشاورزی ایالت پنسیلوانیا و تیمش نشان داده‌اند که خاموشی ژن رنگ۱ غلاف ذرت می‌تواند دارای دو ترکیب اپی ژنتیک همپوشان، متیلاسیون DNA وابسته به RdD – RNA- و متیلاسیون DNA غیروابسته به non RdD- RNA-باشد.

?ژن رنگ۱ غلاف ذرت، تراکم رنگ‌دانه‌های فلاونوئید قرمز آجری که phlobaphenes نام دارند را تنظیم می‌کند. الگوهای رنگ غلاف دانه ذرت و گلوم‌ها به بیان بیش‌ازحد این ژن وابسته‌اند. برخی از این الگوها عبارت‌اند از: دانه‌های سفید و چوب قرمز، دانه‌های قرمز و چوب قرمز، دانه‌های با رنگ‌های متغیر و چوب با رنگ‌های متغیر، دانه‌های قرمز و چوب سفید و دانه‌های سفید و چوب قرمز.

?چوپرا دراین‌باره می‌گوید: «این مطالعه دخالت هر دو مکانیسم وابسته و غیروابسته به RNA های کوچک را در سرکوب ژن، ثابت می‌کند.»

?این محقق می‌افزاید: «مطالعه فوق، لایه اضافی تنظیم ژن توسط RNA های کوچک را آشکار کرده و درک ما از آن‌ها در این خصوص که چرا بیان ژن در یک بافت خاص تنظیم ‌شده و در دیگری نمی‌شود، را ارتقا بخشیده است.»

#ژنتیک

?ترجمه: مریم باورساد

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن کشاورزی
☑️عضویت در کانال زیست فن

گامی دیگر در جهت شناسایی مکانیسم مسئول خاموشی ژن‌ها در ذرت – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن