بیوتکنولوژی کشاورزی

شناسایی مکانیسم های مولکولی مسئول گلدهی در بهار

شناسایی مکانیسم های مولکولی مسئول گلدهی در بهار - اخبار زیست فناوری شناسایی مکانیسم های مولکولی مسئول گلدهی در بهار

✅گیاهان دارای مکانیسم های مولکولی هستند که از گلدهی آنها در زمستان جلوگیری می کند. در هنگام زمستان، آنها غیرفعال هستند. با این حال، اگر هوای بهار هم سرد باشد، گیاهان رفتار گلدهی خود را بر این اساس منطبق می سازند.


بسیاری از گونه های گیاهی در زمان های مختلف در بهار شکوفه میدهند. زمان گلدهی یک گیاه در بهار، تابع تقویم نمیباشد، اما در عوض توسط عوامل محیطی مانند دما و طول روز تعیین میشود. زیست شناسان کشف کرده اند که گیاهان این عوامل محیطی را از طریق برنامه های معین ژنتیکی تشخیص داده و برآن اساس رشد خود را تطبیق میدهند.

به منظور انطباق با مناطق آب و هوایی جدید و برای اطمینان از موفقیت تکاملی گونه ها، این برنامه های ژنتیکی ممکن است در طول این دوره های تکاملی صورت پذیرفته باشند. این فرایندهای تطبیقی به صورت منفعلانه صورت میگیرند: تغییرات جزئی (جهش ها) در ماده ژنتیکی (توالی DNA) ژن های دخیل رخ میدهند. اگر انطباقی در طی سال های آتی موفق دربیاید، جمعیت جدیدی خود را به عنوان یک زیرگونه ژنتیکی متمایز برقرار می کند.

به منظور پی بردن به این که کدام جهش ها به خصوص در طول دوره تکامل مکررا به کار رفته اند، دانشمندان سازگاری های زیستی را بعنوان مثال بصورت تغییرات لحظه ای درهنگام گلدهی، و تغییرات ژنتیکی موجود مقایسه میکنند.

پروتئین FLM که به طور مستقیم به DNA متصل میشود، به آن اجازه تاثیر گذاری بر رونویسی دیگر ژن هایی که گلدهی را به تاخیر می اندازد، میدهد. از سوی دیگر، جهش هایی که مزیتی ایجاد نکرده بودند در طول زمان از بین رفته اند. تأثیر FLM شبیه کاهش نور است؛ به این شکل که گیاه از آن برای تنظیم فعالیت ژن و سپس گلدهی به شکل پیوسته استفاده میکند.

تغییرات ژنی اساسی روی خوانش FLM تاثیر میگذارد. DNA تغییریافته در منطقه “سوییچ” ژن (پروموتور) کشف شد که مقدار تولید ژن FLM را تنظیم می­کند.

#فنولوژی

ترجمه : فاطمه بیدکی

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن کشاورزی
☑️عضویت در کانال زیست فن

شناسایی مکانیسم های مولکولی مسئول گلدهی در بهار – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن