کریسپر

شناسایی نقش ژن MPK در رشد و نمو برنج با سیستم CRISPR

✅ دانشمندان آمریکایی با به‌کارگیری سیستم ویرایش ژن CRISPR-Cas9 موفق به شناسایی نقش ویژه یک ژن در رشد و نمو گیاه استراتژیک برنج شده‌اند.


?سیستم CRISPR-Cas9 برای مشخص کردن هدف خود، به یک RNA راهنما (gRNA) وابسته است. بیان همزمان و کارآمد چندین gRNA که مکان‌های ژنومی مختلفی را هدف قرار می‌دهند، می‌تواند موجب بروز چندین ویرایش ژن در خانواده‌ای از ژن‌های دارای ارتباط نزدیک با یکدیگر در گیاه برنج ‌شود که به ژن‌های پروتئین کیناز فعال‌شده توسط میتوژن (MPK ) معروف هستند.

?تیمی از دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا، ارتولوگ‌های MPK1 و MPK6 که به ترتیب مربوط به ژن‌های AtMPK6 و AtMPK4 در گیاه آرابیدوپسیس هستند را به‌عنوان ژن‌های ضروری برای نمو برنج، با استفاده از ژن‌های ویرایش‌شده توسط سیستم CRISPR شناسایی نموده‌اند.

?بر اساس نتایج این پژوهش، جهش‌یافته‌های کاملاً از رده خارج MPK1 به‌شدت کوتاه و عقیم بودند و بااینکه جهش‌یافته‌های هتروزیگوت توانایی تولید بذر داشتند اما بذور هموزیگوت MPK1 دچار اختلال در نمو جنین بودند. در همین حال، گیاهان جهش‌یافته هتروزیگوت MPK6 نتوانستند بذور هموزیگوت MPK6 تولید کنند.

?در این تحقیق، سیستم CRISPR-Cas9 دارای احتمال ۴۵تا ۸۶ درصدی برای ایجاد موفقیت‌آمیز ویرایش در ژن‌ها بود و همزمان، دو تا هشت مکان ژنومی را هدف قرار می‌داد. این جهش‌ها همچنین به طرز پایداری به نسل بعدی به ارث رسید. پژوهش فوق، اهمیت بالای ژن‌های MPK1 و MPK6 را در نمو گیاه برنج نشان می‌دهد.

?گفتنی است فناوری CRISPR-Cas9 همچنین این امکان را دارد که به‌صورت هدفمند، ژن‌ها یا دامنه‌های فنوتیپی را که ممکن است با مرگ گیاه از دسترس خارج شوند، مورد شناسایی قرار دهد.

?ترجمه: سید محمد پیشدار

#مهندسی_ژنتیک
#رشد

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن کشاورزی
☑️عضویت در کانال زیست فن

شناسایی نقش ژن MPK در رشد و نمو برنج با سیستم CRISPR – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن