اخباربیماری های عفونیتشخیص پزشکیکریسپرمالاریا

شناسایی چندگانه انگل مالاریا با استفاده از تکنیک کریسپر

شناسایی عامل بیماری مالاریا که ابعادی زیر بسیار کوچک دارد؛ در بیماران بدون بروز علائم چالشی جدی بر سر راه حذف این بیماری است که به خصوص در مناطق با امکانات محدود همچنان حل نشده باقی مانده است. برای برنامه ریشه کنی مالاریا نیازمند فرآیند تشخیصی برای مقادیر اندک انگل (دارای توانمندی شناسایی کمتر از ۱۰۰ مورد در هر میکرولیتر خون) هستیم که با امکانات محدود قابل انجام باشد.


حساسیت فرآیند تشخیصی نیز به خصوص برای موارد غیر فالسیپارومی مالاریا از اهمیت بالایی برخوردار است و برای مالاریا چنین موردی فعلا چندان در دسترس نیست، این موارد عفونت دارای مقادیر پایینی از عوامل انگلی هستند و ممکن است نیاز به درمان های بیشتری داشته باشند.

روش های مولکولی مانند PCR، حساسیت و اختصاصیت بالایی دارند اما نیازمند فناوری‌های پیچیده ای هستند که در مناطق با دسترسی و امکانات محدود قابل تأمین نیستند.

محققین توانسته اند روشی یکپارچه، بسیار حساس و ویژه ی این بیماری بر اساس فناوری کریسپر برای شناسایی عوامل بیماری زای Plasmodium falciparum، Plasmodium vivax، Plasmodium ovale و Plasmodium malariae توسعه دهند که با استفاده از فرآیند شرلوک (SHERLOCK) (سرواژه ی کلمات specific high-sensitivity enzymatic reporter unlocking)، در عرض ۶۰ دقیقه شناسایی را به طور کامل انجام می‌دهد.

این روش بر روی هر چهار نوع اصلی گونه های بیماری زای پلاسمودیوم جوابگو است، در نتیجه جای خالی دیگری برای عوامل اصلی ناشناخته باقی نمی ماند.

این روشِ قابل استفاده در محل مورد نیاز به آن، شامل فرآیند استخراج سریع ۱۰ دقیقه ای عامل انگلی و همچنین مرحله ۶۰ دقیقه ای شناسایی بر اساس روش فلوئورسانس یا نوارهای تست است. در این روش از تکنیک تکثیر نوکلئیک اسید به صورت همدما (isothermal amplification) استفاده شده است.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
منبع
مجله PNAS
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن