بیوتکنولوژی پزشکیعلوم اعصاب

شناسایی ژن های جدید مرتبط با توانایی شناختی

✅محققان موسسه Feinstein ده ها تغییرات ژنتیکی جدید مرتبط با توانایی شناختی عمومی فرد کشف کرده اند. این نتایج می توانند در درمان اختلالات شناختی و اختلالات مرتبط با حافظه به محققان کمک کنند.


?دکتر Todd Lencz، نویسنده ارشد مطالعه در موسسه Feinstein می گوید: استفاده از اطلاعات ژنتیک، ما را به سمت داروهای خاصی که ممکن است در اختلالات شناختی مغز از جمله آلزایمر، اسکیزوفرنی و اختلال بیش فعالی کمبود توجه (ADHD) مفید باشد، هدایت کرد.

?در بزرگ‌ترین نظرسنجی بررسی شده در این مورد، یک تیم ۶۵ نفره از محققان که توسط دکتر Lencz هدایت می شدند، ژنوم بیش از ۱۰۰۰۰۰ نفر که عملکرد مغز آن ها با تست های نوروفیزیولوژی اندازه گیری شده بود را مورد مطالعه قرار دادند. سپس این اطلاعات با ژنوم ۳۰۰۰۰۰ فرد که دارای بالاترین سطح عملکرد مغزی بودند، ترکیب شد و به عنوان توانایی شناختی در نظر گرفته شد.

?محققان هم‌چنین یک رابطه بین ژنتیک و طول عمر کشف کردند. آن ها هنگام بررسی یک خانواده متوجه شدند که استعداد ژنتیکی در توانایی شناختی همراه با طول عمر طولانی تر است. یک رابطه جدید ژنتیکی بین توانایی شناختی و خطر بیماری های خود ایمنی نیز شناسایی شده‌است.

?حیطه ژنومیک با محدودیت‌ها و البته جهش‌هایی درحال رشد است. با توجه به این موضوع که تعداد ژن هایی که کشف می کنیم رابطه مستقیمی با حجم نمونه در دسترس دارد، پژوهش‌هایی با نمونه‌های بیش‌تر نقش مهمی در درک رابطه بین ژن‌ها و توانایی شناختی خواهند داشت.

?ترجمه: نگین سعیدی

☑️لینک خبر

☑️عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

☑️عضویت در کانال زیست فن

شناسایی ژن های جدید مرتبط با توانایی شناختی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن