خانه بیوتکنولوژی پزشکی ایمونولوژی شناسایی گیرنده های خاص در بیماران مبتلا به HIV، که به صورت خودبخودی، سبب کنترل عفونت می شوند

شناسایی گیرنده های خاص در بیماران مبتلا به HIV، که به صورت خودبخودی، سبب کنترل عفونت می شوند

0
0
352

تعداد اندکی از ببیماران مبتلا به عفونت HIV، به صورت خود بخودی همانندسازی ویروسی را بدون استفاده از روش های درمانی ضد ویروسی، کنترل می کنند.


✅ توانایی این بیماران معدود، که به عنوان “کنترل کنندگان HIV” شناخته می شوند، به نظر می رسد از یک حالت پاسخ ایمنی بسیار مؤثر، نشأت می گیرد.

محققان مشاهده نموده اند، سلول های ایمنی CD4+ T در این بیماران، که از گروه ANRS CO21 CODEX به کار گرفته می شوند، قادر به شناسایی مقادیر بسیار اندک ویروسی می باشند.

این شناسایی بسیار حساس، وابسته به بیان گیرنده های سلول های T خاص بر روی سطح سلول های ایمنی می باشد که با تمایل بالایی کپسید پروتئینی HIV را مورد هدف قرار می دهد.

به نظر می رسد، بیان ترجیحی این گیرنده ها سبب نگهداری سیستم ایمنی در یک حالت هشدار دائمی می شود و در نتیجه بیماران را قادر می سازد تا HIV را کنترل کنند.

بیماران “کنترل کننده HIV” کمتر از ۰.۵% از کل بیماران را تشکیل می دهند. این افراد اثباتی بر این مدعا هستند که در بعضی از موارد، سیستم ایمنی انسان می تواند در مقابل اثرات آسیب رسان HIV مقاومت کند.

این افراد می توانند جمعیت فعالی از لنفوسیت های CD4+ T را در سطح مشخصی حفظ کنند؛ در حالی که در بیمارانی که بیماری ایشان وارد فاز رو به پیشروی می شود، این دسته از سلول های ایمنی یا نابود گشته اند یا به صورت غیر فعال می باشند.

جهت شروع پاسخ ضد ویروسی، سلول های CD4+ T در افراد ” کنترل کننده HIV” قادر به تولید تعداد فراوانی از سیتوکین ها در پاسخ به دوز های بسیار اندک  آنتی ژن های HIV، می باشند.

این پاسخ های بسیار حساس، مربوط به بیان “گیرنده های سلول T” خاص (TCRs) بر سطح سلول های CD4+ T افراد کنترل کننده می باشد. جهت مقایسه می توان خاطر نشان نمود TCR های اندکی بر سطح سلول های بیماران نیازمند درمان، دیده می شوند.

در آزمایشات مشخص گردید TCR های مورد نظر، Gag293، حفاظت شده ترین پپتید کپسید HIV، را هدف قرار می دهند.

امید می رود روش های ایمنی درمانی، جهت انتقال یا افزایش این TCR ها، سبب بازگشت پاسخ های ضدویروسی مؤثر، در بیماران مبتلا به فازهای پیشرونده بیماری شود.

☑️لینک خبر: yon.ir/DqVv
☑️لینک مقاله : yon.ir/Gzty

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده محمد بهنام راد
بارگذاری بیشتر در ایمونولوژی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بررسی کنید

کشف مسیر مولکولی محافظت شده‌ عامل پیری

✅ محققین مسیر مولکولی جدیدی کشف کردند که طول عمر و سلامتی را در کرم ها و پستانداران کنترل …