بیوتکنولوژی صنعتیبیوتکنولوژی محیط زیستبیوتکنولوژی میکروبی

روش جالب شکار باکتری ها توسط آغازیان در خاک

شکارچیان کوچک درون خاک،به معنی واقعی کلمه می توانند بوی شکار خود را استشمام کنند. گروهی از محققان دریافتند که بعضی از شکارچیان داخل خاک با استراق سمع ارتباط بین باکتری ها،آنها را شکار میکنند. باکتری های موجود در خاک به کمک انتشار بویی خاص با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند، آغازیان نیز با استفاده از استشمام این بو محل دقیق باکتری ها را پیدا کرده و آنهارا شکار میکنند. البته انسان ها نیز می توانند این عطر را استشمام کنند. عطر خاصی که از چوب ها بعد از یک باران تابستانی قابل استشمام است در واقع راه ارتباطی باکتری ها می باشد که آغازیان از این طریق به خوبی استفاده کرده و باکتری ها را شکار میکنند.


آغازیان یکی از مهمترین شکارچیان باکتری ها به حساب می آیند، تا کنون این که چگونه آغازیان طعمه خود را در محیطی پیچیده و توردرتو احساس می کنند نامعلوم بود. آغازیان با این که از باکتری های بزگتر بوده ولی باز هم تک سلولی هستند.

عطر و بوی خاص ارتباطی بین باکتری ها، حاصل ترکیبات آروماتیک فرار می باشد. این ترکیبات که می توانند از فاصله ی ۱۰ سانتیمتری نیز باعث ایجاد ارتباط شوند. آغازیان همچنین می توانند با استفاده از این بو نوع باکتری را نیز تشخیص دهند.

ترپن ها یکی از عوامل ایجاد رایحه در درختان کریسمس می باشند که باکتریها نیز قادر به تولید این رایحه می باشند. استفاده از ترپن ها می تواند در مسایلی همچون کنترل بیولوژیکی آفات استفاده کرد.

ترجمه : امیر اسماعیلی

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن