اخباربازنشرنازایی

شکسته شدن رکورد طولانی‌ترین جنین فریز شده در خاورمیانه

جنین فریز شده که در مرکز باروری و ناباروری اصفهان نگهداری شده بود، پس از ۱۳ سال انتظار متولد شد و با این روش رکورد طولانی ترین جنین فریز شده در خاورمیانه شکسته شد.


در روش‌های نوین نازایی به بیمار داروهایی داده می‌شود تا میزان تخمک از بیمار استحصال شود. میزان این تخمک ها هشت تا ۱۵ عدد متغیر است.

در مرکز باروری و ناباروری اصفهان، تخمک ها با دو روش انجماد آهسته و انجماد شیشه ای نگه داری می شوند که قبلا بیشتر با روش انجماد آهسته انجام می شد و اکنون هزاران جنین متعلق به ۱۰تا ۱۵سال پیش در تانک ها به صورت فریز شده موجود هستند. درحال حاضر، تعداد زیادی جنین فریز شده به روش انجماد شیشه ای در مرکز موجود است.

رئیس پژوهشکده زیست فناوری رویان اصفهان در خصوص روش انجماد شیشه ای را به روز ترین شیوه نگهداری معرفی کرد و توضیح داد: در این روش جنین خیلی سریع به دمای منفی ۱۹۰ درجه می رسد، به طوری که سرعت فریز به حدی بالا است که کریستال فرصت تشکیل ندارد.

تاکنون بیش از ۵۰۰ هزار در تانک های مرکز باروری و ناباروری اصفهان ذخیره است که متعلق به بیمارانی است که یا باردار شده و یا منتظر استفاده از آنها هستند. برخی از افراد نیز باردار شده اند و این جنین ها را برای فرزندان بعدی خود نگه داشته اند.

عضو هیئت مدیره مرکز باروری و ناباروری اصفهان در خصوص نحوه اجرای فرایند فریز جنین، توضیح داد: این روش در روند درمان نازایی به کار برده می شود که بر اساس آن در روش های نوین به بیمار دارو تجویز شده تا به طور میانگین ۸تا۱۵ تخمک از شخص دریافت شود.

تخمک های دریافتی در آزمایشگاه به روش IVF تلقیح شده و چندین جنین تشکیل خواهد شد. به دلیل اینکه نمی‌توان بیش از ۱تا۲ جنین به یک رحم بیمار داد، جنین های اضافی فریز می شوند.

زوج هایی که ازدواج کرده اند و می خواهند فرزندآوری را به تاخیر بیندازند و پس از آن به سبب بالارفتن سنشان دچار برخی مشکلات می شوند، می توانند جنین خود را تشکیل داده و فریز کنند تا سالیان بعد از آنها استفاده کنند. همچنین خانم هایی که هنوز ازدواج نکرده و با بالارفتن سن شانس باروری آنها رو به کاهش است، نیز می توانند با انجماد تخمک در آینده از آن استفاده کنند.

این اقدام برای زوج های نازایی که جنین اضافه دارند، زوج هایی که رحم آمادگی دریافت جنین ندارد و زوج هایی که درخواست تاخیر در فرزندآوری دارند، استفاده می شود.

۴/۵ - (۱ امتیاز)
منبع
iran news daily iran news now
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن